• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Na Karlovarsku začíná druhé kolo senátních voleb

  30.9.2022
  Roman Kořinek

  Ve 14 hodin se ve volebním obvodu číslo 1, tedy v Karlových Varech, znovu otevírají volební místnosti. Volit se bude do senátu a lidé si budou moci vybrat mezi dvěma kandidátkami. O křeslo senátorky usiluje lékařka a záchranářka Věra Procházková (hnutí ANO) a operátorka záchranné služby Eva Chromcová (SPD).

  V prvním kole, které se konalo souběžně s komunálními volbami, uspěla Věra Procházková, která získala téměř 26 procent hlasů. Její soupeřka uspěla u necelých patnácti procent voličů. Voleb do senátu se zúčastnilo necelých čtyřicet procent voličů.

  Druhé kolo senátních voleb je tradičně provázeno podstatně nižší volební účastní, a je otázkou, zda Věra Procházková své vítězství zopakuje. V prvním kole to byl suverénní úspěch, který sama Procházková nečekala. „Měla jsem proti sobě silné kandidáty, proto mě úspěch překvapil. Věřím, že mě část neúspěšných protikandidátů ve druhém kole podpoří,“ řekla Věra Procházková, která v tomto týdnu objížděla region a pokračovala ve své kampani. V minulosti byla Věra Procházková poslankyní parlamentu (2017 až 2021) a v roce 2016 až 2020 byla zastupitelkou Karlovarského kraje. Před týdnem získala mandát do zastupitelstva města Karlovy Vary.

  V zastupitelstvu krajského města usedne i Eva Chromcová, která před týdnem v prvním kole senátních voleb překvapivě přeskočila místopředsedu senátu Jana Horníka (STAN), současného hejtmana Karlovarského kraje Petra Kulhánka (KOA) nebo starostu Hroznětína Martina Malečka (VOK).  „Bylo to pro mě ohromné překvapení. Výsledky byly těsné,“ řekla po postupu do druhého kola Eva Chromcová.

  Volební místnosti ve volebním okrsku číslo 1 budou otevřeny dnes od 14 do 22 hodin a zítra v sobotu od 8 do 14 hodin. Hlasovací lístky dostanou voliči až ve volební místnosti. Výsledek druhého kola senátních voleb by měl být znám zítra v odpoledních hodinách.

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte