• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na konec roku se horské penziony v Karlovarském kraji těší, hotely si zoufají

  6.12.2021
  Roman Kořinek

  Zájem o ubytování v hotelech a penzionech v Karlovarském kraji na konci roku se liší. Zatímco horské chaty mají většinou obsazeno, hotely ve větších městech čekají konec roku a hlavně začátek příštího s obavami. Poptávka po ubytování je kvůli koronavirové pandemii stále velmi nízká a navíc hrozí i další restrikce, tvrdí provozovatelé ubytovacích zařízení.

  Oslovené penziony na Božím Daru mají na Vánoce a hlavně na silvestra obsazeno nebo jen poslední volná místa. „Máme prakticky plno. Objednávky máme hlavně od českých klientů,“ řekla recepční jednoho z božídarských penzionů. Provozovatelé na horách doufají, že letos i přes zpřísněná opatření nebude lockdown, který by omezil nebo zakázal ubytovací služby podobně, jako tomu bylo v loňském roce.

  Zato hoteliéři v Karlových Varech jsou zatím ohledně vánočních a novoročních pobytů spíše skeptičtí. „Nikdo neví, co bude. Lidé zatím jen vystrkují růžky, ale hotely zatím jedou spíše na lázeňské vouchery a Vánoce a silvestr je zatím ve vzduchu. Nikdo neobjednává. Loni byly poptávky z Německa, ale pak jsme spadli do lockdownu a neuskutečnily se. Ale letos v lockdownu nejsme, ale objednávky nejsou. S tím, jak se i v Německu zpřísňují pravidla a Česko je pro Německo v červené zóně, tak se lidé nehrnou,“ popsal situaci řady hotelů karlovarský předseda Asociace hotelů a restaurací Jan Kronika.

  Zatímco ještě do konce roku velké hotely spoléhají na lázeňské vouchery nebo alespoň malé objednávky od českých hostů, po Novém roce je situace s objednávkami ještě horší. „A vůbec k tomu nepřispělo zrušení vánočních trhů. Když už by někdo chtěl přijet na Vánoce nebo silvestra do lázeňského města, tak chce k tomu něco zažít, třeba si zajít na vánoční trhy. Ale ani ty letos nebudou,“ doplňuje Kronika.

  Některé hotely ale přesto zatím objednávky na konec roku mají a věří, že lidé nebudou moc pobyty stornovat. Například hotel Thermal podle ředitele Vladimíra Nováka má zhruba stovku rezervací na Vánoce a okolo 300 na silvestra. „Rádi bychom jeli i během svátků, ještě uvidíme, jaká budou pravidla pro občerstvení na silvestra,“ uvedl Novák. Mezi rezervacemi jsou hosté z Německa i dalších zemí. „Snažím se být optimistický, rezervace máme a další přijímáme. A pokud to dobře dopadne, tak na Vánoce by to mohlo být tak okolo 150 hostů a u silvestra uvidíme, jak to bude s programem,“ dodal Novák.

  Karlovarský kraj má proti ostatním krajům v Česku zatím stále výhodu v tom, že je zde výrazně nižší výskyt nových případů koronavirové nákazy. Počet nově nakažených je v kraji poloviční proti českému průměru a proti nejvíce postiženým krajům sotva třetinový.

  Zdroj: čtk  Nepřehlédněte