Na Letné se demonstrovalo proti vládě

26.11.2022
Simona Knotková

Proti vládě Petry Fialy demonstrovaly v sobotu na pražské Letné vyšší stovky lidí. Přinesli si s sebou vlajky nebo hesla proti kabinetu Petra Fialy (ODS) či Spojeným státům americkým. Na akci, kterou svolal spolek Národní rada obnovy, demonstrovali za nízké ceny energií a potravin nebo za snížení inflace.

„Jsme tady proto, abychom udělili vysvědčení Petru Fialovi a jeho vládě na konkrétních věcech,“ řekl jeden z řečníků Vladimír Štěpán. Společně s dalšími řečníky na demonstraci předložil požadavky na vládu. Mezi jejich požadavky je snížení elektřiny na 100 euro za megawatthodinu, odvolání vedení ČEZ a Energetického regulačního úřadu, odchod z lipské burzy s elektřinou nebo pokračování v dodávkách ruské ropy. Chtějí také třeba konec tzv. Green Dealu, přístup pro alternativní média do veřejnoprávních médií nebo snížení pomoci Ukrajině. Odmítají také účast Česka v jakémkoli „vojenském paktu“.

Pořadatelé vyzvali účastníky, aby psali poslancům, svým zaměstnavatelům nebo místním odborovým organizacím a vytvořili na ně tlak na řešení situace. Pokud se jim nepodaří své požadavky prosadit, bude podle organizátora Jiřího Havla čas na občanskou neposlušnost a například generální stávku.

Demonstranti skandovali například „Demisi“, „Zloději“ nebo „Hanba“. Přinesli si s sebou české vlajky, symboly Moravy i transparenty, mimo jiné s nápisy „Základny USA do USA a bude mír“, „Stop vládě“ nebo „Fialo to stačí, jste váleční štváči“.

Organizátoři akce o sobě na svém webu tvrdí, že netvoří projekt, který by měl politické ambice. „Chceme být alternativou ke krokům či nekrokům vlády, která nedokázala ČR vyvést z energetické, ekologické a ekonomické krize. Záleží nám na nápravě současné situace,“ uvedli.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte