• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na místě požáru v Žebráku zůstávají hasiči

  15.8.2023
  Simona Knotková

  Hasiči snížili v úterý kolem 8:30 u hašení požáru haly v Žebráku na Berounsku stupeň poplachu na základní, tedy nejnižší stupeň. Hořet tam začalo v pondělí hodinu před polednem.

  Některé jednotky se nyní vracejí na základny, na místě jsou aktuálně čtyři. Další hodiny budou vyhledávat skrytá ohniska. Zdravotníci v pondělí ošetřili 15 hasičů, většina byla dehydratovaná, tři převezli k dalšímu vyšetření do nemocnice.

  Přes noc s pomocí termokamery hasiči vyhledávali skrytá ohniska, která jsou pod zřícenými částmi budovy. „Nyní se redukují jednotky, stále ale probíhá vyhledávání a dohašování, jsou tam hromádky, ze kterých se dýmí, všechny musíme projít. Zatím není možné určit, jak dlouho to potrvá,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora před 9:00. Po dohašení budou hasiči místo ještě nějakou dobu hlídat.

  Podle prvních odhadů způsobil oheň škodu 1,5 miliardy korun, hasiči zásahem uchránili hodnoty ve výši 100 milionů korun. Vyšetřovatel příčin byl podle Sýkory na místě v pondělí po vypuknutí požáru. „Prohlédl místo a sbíral svědecké výpovědi, zatím je ale brzy na vyhodnocení, dál se sbírají data,“ doplnil Sýkora.

  V pondělí se u požáru vystřídalo 154 hasičů z 25 jednotek, kteří měli k dispozici 33 cisteren. V pondělí po poledni vyhlásili hasiči vzhledem k rozsahu požáru a počtu zasahujících jednotek zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kolem 20:00 ho snížili na druhý

  Hala na výrobu plastových dílů pro automobily společnosti Novares CZ Zebrak hořela v plném rozsahu už po příjezdu hasičů, později se zřítila. Požár se přestal šířit kolem 15:00. S hašením pomáhal vrtulník Blackhawk s bambivakem, který shazoval vodu doprostřed zřícené haly. Halu opustilo po vypuknutí požáru 70 zaměstnanců firmy, všichni vyvázli bez zranění.

  Policie kvůli zásahu hasičů v pondělí uzavřela v obou směrech nedalekou dálnici D5 mezi 34. a 41 kilometrem. Řidiči jezdili zhruba tři hodiny po objízdné trase.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte