Na náměstí v Jindřichově Hradci se nepodařilo dokončit anděla z ledu, nemrzlo

17.1.2022
Jiří Bydžovský

Na náměstí Míru v Jindřichově Hradci  výtvarník a umělecký kovář Jan Albrecht vyřezával z víc než dvou tun ledu sochu anděla. Dílo, které mělo být vysoké přes dva metry, se mu dokončit nepovedlo. Nepřálo mu počasí, nemrzlo. Městu se chystá navrhnout, že na náměstí udělá na jaře anděla ze dřeva.

Práci na výrobě sochy začal Jan Albrecht ve čtvrtek 13. ledna.  Pod jeho rukama, motorovou pilou, sekerou a nejrůznějšími dláty postupně začal vznikat dvou a půl metrový anděl. Pak ale přišla velká obleva. Teplota se vyšplhala až k deseti stupňům a dvacet kusů ledu ,které na náměstí s kamarády dopravil, začalo tát.

Na náměstí  Albrecht vyřezal před lidmi do ledu motorovou pilou alespoň pár zajímavých tvarů. „Aby si aspoň mohli prohlédnout, jak ta tvorba vypadá,“ řekl.

Práce Jana Albrechta zahrnují sochy z kovu i ze dřeva. Práci s ledem si ve městě vyzkoušel už před několika lety. Nejdřív vytvořil alej z několika metrových soch a pak hrad pro děti. Ve spolupráci s městem teď chtěl udělat velkou ledovou sochu. „Dva předchozí zvažované termíny padly, protože se oteplilo. Mrazivé počasí nevydrželo ani napotřetí,“ uvedl Albrecht.

Do města nad Vajgarem se chce vrátit opět na jaře kdy, po dohodě s městem, má v plánu vyrobit sochu anděla ze dřeva.

Zdroj:vz/čtkNepřehlédněte