Na nejslavnější pochod Praha–Prčice vyrazili první turisté před 55 lety!

Je nejslavnějším turistickým pochodem u nás, Ivan Mládek o něm dokonce napsal písničku a účast na něm je velice prestižní. Pochod Praha–Prčice dnes slaví své 55. narozeniny. Bohužel je díky koronavirovým opatřením neoslaví dalším pochodem.

Píše se 17. duben 1966 a na pochod z Prahy, dlouhý 65 km se vydávají první účastníci. Začíná se tak psát mnohaletá historie nejslavnější turistické akce u nás. Proč se jde právě 65 km? Jedná se totiž o 100 000 českých loktů.

Na založení tohoto dálkového pochodu se podíleli hlavní redaktor časopisu Turista Jiří Dvořák a Ing. Karel Kulle s místním rodákem a sportovním propagátorem Stanislavem Ratajem. Zajímavý je ovšem i vznik trasy, má ho na svědomí paní Běla Dvořáková. Když totiž zakladatelé pochodu marně hledali turistický cíl kolem 70 km v okolí Prahy tak, aby se trasa dala ujít za denního světla, nachystala paní Dvořáková oběd a řekla: „Je čas na oběd, běžte s tím už do prčic!“ A bylo jasno.

Od roku 1970 se postupně rozšiřoval počet tras z jiných míst. Nejvíce jich bylo v době největší slávy v roce 1984, a sice rekordních dvacet čtyři, nejméně pak v době porevolučního útlumu v roce 1994, kdy se jich šlo pouze devět. Dnes se jich chodí pravidelně kolem dvaadvaceti. Nejkratší trasa měří obvykle 23 km, naopak ta nejdelší z Prahy kolem 75 km. Nejvyšší účast pochod zažil v roce 1981, kdy se ho účastnilo 35 732 turistů. V posledních uskutečněných ročnících se pak počet turistů pohybuje kolem 20 000, ale hlavní trasu z Prahy zdolává kolem tří až čtyř set turistů.

Tip na výlet: Mělník je srdcem vinařství, českého i bulharského

Pochod se obvykle koná třetí sobotu v květnu, ale už vloni jeho realizaci znemožnila pandemie covidu a o mnoho lepší vyhlídky nejsou ani letos, ačkoliv, jeden nikdy neví. Letošní 55. ročník je plánovaný na 15. května, ale jeho realizace nevypadá příliš nadějně.

Hlavním organizátorem je dnes Klub českých turistů. V den konání pak bývají pravidelně posilovány železniční spoje, zejména na trase Praha-Tábor. Vlaky vozí posilové vozy a je vypraveno i několik posilových vlaků.

Jak vše probíhá? Účastníci pochodu po zaplacení startovného dostanou mapu, do níž po cestě na kontrolních bodech získávají razítka. Jako suvenýr pak v cíli obdrží tradiční „Prčický škrpál“ a tatranku, od roku 2014 pak horalku.

Pochod také často obratně využívají i mnozí politici i další osobnosti veřejného života. Velmi medializována byla například účast bývalého prezidenta Václava Klause. Ovšem, organizátoři se od jakéhokoliv politického využití až zneužití pochodu striktně distancují. Naproti tomu se nebrání reklamního využití celé akce, a tak jsme mohli v minulosti vidět například jako hlavního partnera akce Tatranky, výrobce čajů Jemča nebo třeba Coca-Cola.

Dnes, 11:47
Počet masových střeleb v USA se výrazně zvýšil. Za poslední tři měsíce je na tom...
Dnes, 11:23
Návštěva pláže v georgijském Tybee Island skončila tragicky. Během bouřky zde zahynula patnáctiletá dívka.
Dnes, 11:21
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Dnes, 11:21
Rádi si pochutnáváte na pečivu se všelijakými semínky? Tak pozor, ať neskončíte jako nejmenovaný muž...
Dnes, 11:09
Historie bývá nespravedlivá. Nálepkuje lidi a tyto nálepky drží velmi pevně. Stovky, tisíce let, a...
Dnes, 11:02
Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru – obyvatelé země...
Dnes, 09:34
Obezita zřejmě urychluje stárnutí mozku a zhoršuje průběh psychických nemocí, ukázala mezinárodní studie vědců, do...
Dnes, 09:29
Silný růst cen bydlení i nově poskytovaných hypoték je podle členů bankovní rady České národní...
Dnes, 08:19
Do vzniku Československa zbývalo pět měsíců. To ale historie ještě neví. Kola první světové války...
Dnes, 08:04
Jaye Kurjiho čekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení. Namísto svého domu v Leicesteru našel...
Dnes, 07:40
I když IQ většiny „hrdinů“ tohoto seriálu se pohybuje někde na úrovni šimpanzů, u sériového...
Reklama