16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Na počátku byly brýle. Jak nenápadná trubička s dvěma skly způsobila menší revoluci

Další fotky

V dílně výrobce brýlí panuje čilý ruch již od samého rána. Majitel si nestěžuje. V jeho rodném Weselu stačilo vyrobit jedny brýle za týden. Není divu. Mlha od Rýna nikomu neškodí. V tomhle přístavním městě je to o něčem úplně jiném. Slaný vzduch od moře se sice dobře dýchá, ale na oči je to prevít. Konšelé v Middelburgu měli pravdu, když říkali, že se nebude nudit. Nevěřil jim a požádal o licenci, která mu byla udělena. Však to také něco stálo. Dílnu si pořídil záhy a o zákazníky nemá nouzi.

Reklama

Učedníci se také snaží. Přinášejí mu vybroušené čočky ke kontrole. No tak hoši, hezky po jednom, já dvě čočky najednou nemůžu prohlížet. Pak se ozve tiché, skleněné cinknutí. Panu majiteli vypadnou skla z rukou údivem. Naprosto zřetelně spatřil námořníky, jak lezou po stěžních lodi, která je celou míli daleko.

Štefánikova hvězdárna už devadesát let zdobí vrchol Petřína – mohla ale stát jinde, na Letné nebo v Riegrových sadech

Hans Lippershey se tehdy v říjnu 1608 zřejmě opravdu lekl. To mu však nebránilo v tom, aby si pragmaticky nezažádal o patent. Měl smůlu, současně s ním přišlo několik jiných žádostí. Komise problém vyřešila šalamounsky, patent neudělila nikomu. Nenápadná trubička s dvěma skly však způsobila menší revoluci. V armádě, v námořnictvu, v astronomii. U té astronomie už zůstaneme.

Vážný problém! Do roku 2050 bude polovina lidstva krátkozraká. Jak se tomu bránit?

Informace o tomto vynálezu se i na tehdejší dobu šířila rychle. Prvním, koho napadlo podívat se na oblohu, byl italský astronom Galileo Galilei. Spatřil zázraky, o kterých netušil nic ani Tycho Brahe, s jeho orlím zrakem. Jupiterovy měsíce, krátery na Měsíci, fáze planety Venuše. Prvním dalekohledem byla sestava spojky a rozptylky, a zvětšení nebylo velké. Dvacetinásobek, to byl už velmi solidní výkon. Zdokonalení však na sebe nenechala dlouho čekat. Již Kepler se postaral o první zlepšení. Nahradil rozptylku druhou spojkou. Obraz byl sice otočený vzhůru nohama, ale to při pozorování oblohy nevadilo.

FOTO: Hans Lippershey

Hans Lippershey - Hans LippersheyHans Lippershey - název je uvedenHans Lippershey - první dalekohledHans Lippershey - první zrcadlový dalekohled NewtonHans Lippershey - první zrcadlový dalekohled Newton
Další fotky
Hans Lippershey - Mt. Palomar a dalekohledHans Lippershey - Hubbleův telekop

Dalším kvalitativním skokem byl Newtonův vynález dalekohledu zrcadlového. Parabolické zrcadlo, soustřeďující paprsky do ohniska, bylo jednodušší na výrobu a hlavně lacinější. První zrcadla byla kovová, takže docházelo často ke komickým situacím, kdy astronom před pozorováním musel důkladně zrcadlo přeleštit. Věda a technika šla v tomto směru mílovými kroky kupředu. Dalekohledy se zvětšovaly. Nabývaly na váze a rozměrech. Už ne naleštěná měď, ale sklo a tenoučká vrstva hliníku. Skleněné kotouče,  obrovská zrcadla, vybroušená s takovou přesností, o které se panu brýlaři z nizozemského Middelburgu nikdy ani nesnilo. Jeho prvenství mu však již nikdo nevezme.

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama