Na rakovinu prostaty u nás ročně zemře cca 1500 mužů. Ordinace zvou na bezplatnou kontrolu

17.1.2022
Redakce

Muži si mohou příští týden nechat bezplatně vyšetřit prostatu ve čtyřech desítkách ambulancí, které se zapojí do akce na podporu včasného záchytu rakoviny prostaty. Na toto onemocnění v Česku ročně zemře asi 1500 mužů. Podle urologů by velká z nich mohla přežít, kdyby se u nich nádor odhalil včas. ČTK o tom dnes informovali zástupci České urologické společnosti.

Dny otevřených ambulancí, které odborná společnost organizuje, se uskuteční od pondělí 24. do pátku 28. ledna. Seznam ordinací, které se zapojí, a podrobnější informace naleznou zájemci na webu urologické společnosti. Muži, kteří mají o vyšetření zájem, nepotřebují žádanku. Přijít mohou podle pořadatelů všichni, kdo trpí urologickými obtížemi, ale zatím nenašli odvahu vyhledat odbornou pomoc. Návštěva urologa zahrnuje odběr krve a nebolestivé vyšetření prostaty.

„K návštěvě bych chtěl povzbudit zejména muže mezi 50 a 70 lety, kteří zatím nebyli na vyšetření prostaty. Dále pak všechny, koho trápí jakékoli potíže jako obtížné nebo časté močení, slabý přerušovaný proud nebo únik moči,“ řekl předseda urologické společnosti Roman Zachoval. Mezi další příznaky, které by měly muže upozornit na nutnost navštívit urologa, patří přítomnost krve v moči, bolestivá ejakulace nebo potíže s erekcí. Obecně urologové doporučují vyšetření rovněž každému muži nad 45 let, který kouří nebo u něj v rodině někdo nádor prostaty prodělal. Podezřelé mohou být také dlouhodobé bolesti v bocích a zádech, výrazné otoky dolních končetin, hubnutí bez příčiny či celková slabost.

Rakovinu prostaty lékaři každoročně odhalí u asi 8000 mužů, z toho asi u pětiny je onemocnění v pokročilé fázi. Lékaři dlouhodobě upozorňují na to, že karcinom se zpočátku neprojevuje a v těle může růst léta bez povšimnutí. „Počáteční stadia mají často podobné příznaky jako zvětšená prostata a smrtelnou nemoc odhalí pouze odborné vyšetření,“ uvedl primář urologické kliniky vinohradské nemocnice Petr Klézl. Pokud se nemoc odhalí včas, lékaři nádor operují většinou roboticky nebo laparoskopicky. Výskyt komplikací po léčbě je podle odborníků nižší, než tomu bylo dříve.

Urologové také usilují o zavedení plošného screeningu rakoviny prostaty. Na konci loňského roku spustili pilotní projekt, v němž se pokouší zjistit, jak nejlépe zachytit ty, kterých by se nádor mohl týkat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte