23℃
Dnes je 22. srpen , svátek má Bohuslav

Na samotě u lesa. Veděli jste, že je film inspirovaný příhodami Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka?

Proslulá chalupářská komedie režiséra Jiřího Menzela slaví neuvěřitelných 42 let od svého natočení. Druhý filmový počin scénáristického dua Svěrák-Smoljak je však stále divácky oblíbený. Víte jak a kde se natáčelo?

Reklama

Film se opírá o chalupářskou zkušenost autorů snímku (Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka), kteří během hledání narazili na majitele chalupy a ten jim sliboval, že prodá krávu a na jaře už nezaseje. Nikdy to však nesplnil. Jmenoval se pan Lukšíček a stal se předobrazem dědy Komárka v podání skvělého Josefa Kemra. Právě od něj pochází známá věta „Chčije a chčije“. Pan Lukšíček také štábu prodal svou starou pilu značky Slavia, když filmaři nemohli stejnou pilu sehnat. Ti ji od něj koupili i s prasklým chladičem.

Automobil, jež vlastní Lavičkovi, je Škoda 100. Auto bylo soukromým vozidlem Zdeňka Svěráka a pro natáčení ho tak přímo “půjčoval“.

Zvažovaný název filmu byl „Pražáci dědy Komárka“.

Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

Zdeněk Svěrák nosil běžně plnovous. S nápadem oholit jej přišel režisér Menzel, aby jako Pražák vypadal věrohodněji.

Daniela Kolářová na natáčení vzpomíná: „Nechtěla jsem se tehdy odloučit od svého osmiměsíčního syna, proto jsem si vydobyla u produkce možnost mít ho u sebe během natáčení. Bydlela jsem v Petrovicích u Sedlčan v prázdném panelovém bytě, kam jsem se vracela večer po natáčení a vyvařovala pleny. Přes den mi naštěstí s hlídáním pomáhala tchyně a někdy manžel.“

Zdeněk Svěrák dostal za scénář omylem dvakrát vyplacený honorář. V barrandovském účetnictví na to přišli až po několika letech při revizi. Tenkrát dali Svěrákovi na vybranou. Buď omylem inkasované peníze vrátí, nebo do druhého dne napíše na několik stran námět, který by se odložil mezi zamítnuté a proplacená částka by našla svůj cíl. Svěrák tedy zvolil druhou možnost. O několik týdnů později se dostal onen námět do rukou Jiřího Menzela, který se rozhodl film realizovat. Vznikl tak další klenot – populární komedie Vesničko má středisková.

Film Na samotě u lesa měl úspěch i na několika zahraničních filmových festivalech. Na XII. MMF v Chicagu v 1976 získal ocenění Stříbrný Hugo. Na XXIV. MFF v San Sebastiánu vyhrál cenu mezinárodní katolické organizace OCIC. A na XXV. mezinárodním filmovém týdnu Mannheimu získal čestné uznání FIPRESCI.

FOTO: Na samotě u lesa

Na samotě u lesa - smoljakNa samotě u lesa - triska-sverakNa samotě u lesa - kolarovaNa samotě u lesa - hradilek-kemrNa samotě u lesa - rehak

Kde všude se natáčelo?

Hlavní lokací byly Obděnice patřící pod nedaleké Petrovice, vzdálené třináct kilometrů od Sedlčan. Chalupa dědy Komárka se nacházela na samotě zvané Svídí asi kilometr od obděnické návsi. Stavení bylo v osmdesátých letech přestavěno do moderní podoby a dnes bychom ho podle filmu nepoznali. Jen o pár set metrů dál se nachází obec Radešice, ve které nejlevnější zedník Lorenc (František Řehák) udílel rady, jak stavět dům. A Pražák Lavička (Zdeněk Svěrák) s kamarádem doktorem (Jan Tříska) zde na hostině poznali vitálního otce dědy Komárka (František Kovářík).

U Obděnic v osadě Ohrada zase trápil staré manžele chamtivý Kokeš (Oldřich Vlach). Asi devět kilometrů od Sedlčan se nachází ves Svatý Jan, na jejímž svažitém hřbitůvku se točily scény pohřbu. V obci se rovněž nachází dům, který filmařům posloužil jako hospoda, v níž se děda Komárek opil a poté na zahradě před ní popral. Exteriéry mlýna ze scény s mlynářem (Ladislav Smoljak) už najdeme o něco dál – ve vesničce Nedvězí u Rabyně na Benešovsku.

Před 2 hodinami
Článek o takovém člověku (?) se ani psát nechce, ale je to nutné. Lidská paměť...
Dnes, 16:00
Hannibala nejvíce proslavilo převedení kartaginské armády včetně válečných slonů přes Alpy, aby mohl napadnout Řím...
Dnes, 14:31
Na neblahé události 21. srpna 1968 a 1969 ve středu zavzpomínali lidé v různých částech...
Dnes, 14:00
Už jste někdy slyšeli, jak zvoní všechny pražské zvony najednou? Jsou to velmi vzácné okamžiky...
Dnes, 13:34
Karlova Studánka je moderní lázeňské městečko uprostřed krásné jesenické přírody. První zmínky o léčivých pramenech...
Dnes, 11:30
Příliš času online může vést k duševním nemocem. K tomuto výsledku došla studie, o jejíchž...
Dnes, 10:00
Hlavně a především se nechtěl vzdát „svého“ Slezska ve prospěch polského krále, a to ani,...
Vojmír Srdečný v roce 2011
Dnes, 08:31
Každoročně, i ve svých 98 letech, stál Vojmír Srdečný před Hlávkovou kolejí a popisoval události...
Dnes, 08:00
Bleší trhy neboli blešáky jsou u nás velmi oblíbenou společenskou disciplínou. Dá se tady sehnat...
František
Včera, 18:32
Františkovy Lázně skýtají pěkné a zároveň ozdravné chvíle. Příroda, čerstvý vzduch, procedury a v neposlední...
Reklama