• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na sanitku pro Čechy na Ukrajině se vybralo pětkrát víc než potřebný milion

  21.12.2022
  Doris Drienová

  Iniciativa Dárek pro Putina, která shromažďuje peníze na zbraně pro Ukrajinu napadenou Ruskem, během středečního streamu na kanále YouTube vybrala víc než pět milionů korun. Cílem přitom bylo shromáždit alespoň milion na terénní sanitku s nočním viděním pro české zdravotníky působící v napadené zemi. Milion poslali sledující po 55 minutách od začátku vysílání v 10:00, tři miliony korun příspěvky převýšily krátce po 14:00. Peníze půjdou na tolik sanitek, kolik zdravotníci budou potřebovat, případně na nákup zdravotnického materiálu či výcvik vojáků, který čeští dobrovolníci na Ukrajině dělají, řekl za organizátory Martin Ondráček.

  Vybrané peníze podle Ondráčka půjdou pro potřeby českých zdravotníků ze skupiny Team4Ukraine, kteří poptávají tři až čtyři terénní sanitky a zásoby zdravotnického vybavení. Stream měl původně trvat do doby, než se vybere milion korun na sanitní verzi vojenského vozu Hummer H1, nakonec se vysílání s účastí různých hostů protáhlo na víc než 7,5 hodiny.

  Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál. Na účet ukrajinské ambasády zatím putovalo ze sbírky přes 329 milionů korun, lidé se složili například na tank, tankovou munici, drony nebo na výcvik záchranářů a vojáků na Ukrajině.

  V současné době kampaň sbírá peníze také na 15 upravených terénních vozů Toyota s dvojicí kulometů KPVT pro obranu strategických i civilních cílů před nálety. Cílovou částkou u této mobilní protivzdušné obrany je 90 milionů korun, z toho přes 69 milionů se už vybralo.

  Dárci mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky na Ukrajině přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu, který vznikl na webu zbraneproukrajinu.cz. Ten má podle organizátorů lidem také ukázat, jak drahé je bránit se agresi, kolik stojí ruční i protitankové zbraně, těžká technika nebo nezbytné vybavení vojáka. Do současné doby jeho prostřednictvím finančně podpořilo vyzbrojení ukrajinské armády víc než 86.000 lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte