• nezarazene
  • Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • Na Šlakhamru u Hamrů zahájili sezonu kováři

    7.5.2023
    Simona Knotková

    Na Šlakhamru u Hamrů nad Sázavou na Žďársku zahájila v sobotu návštěvnickou sezonu parta kovářů z různých míst. Ukazovali práci u rozžhavených mobilních výhní ve dvoře a pod střechou jako kdysi u mohutného bucharu poháněného vodním kolem. Ráno bylo lidí méně kvůli dešti, pak se nebe vyjasnilo a návštěvníků přibývalo. Ke stavení, které je na samotě v údolí Sázavy, museli pěšky.

    K památkově chráněnému Šlakhamru se dá přijet jen z kopce po cestě, která je vhodná spíš pro terénní vozy. Z druhé strany se jde z obce asi 700 metrů podél řeky lesem a přes louku. „Ono to má i svou výhodu, že sem lidé nejezdí autem a trošku si to nechává ráz té chalupy z 19. století,“ řekl správce památky Aleš Wasserbauer.

    Šlakhamr byl zavřený od listopadu, otevírá se tradičně počátkem května. Předchází tomu měsíc příprav. Před zimou se totiž některé exponáty, například modely, převážejí do depozitáře Technického muzea v Brně, aby se nepoškodily. „Tady je velká vlhkost, jsme u vody,“ řekl správce. Po zimě je také potřeba něco opravit, třeba vápenné omítky fasády, shrabat trávník, připravit zázemí pro turisty.

    Na dnešní akci Za kováři na Šlakhamr přijeli vedle kovářů z Vysočiny také řemeslníci z Kolína, Břeclavi nebo Velvar. „Ukazujeme takové základní kovářské práce,“ řekl Tomáš Přenosil z Větrného Jeníkova. Ke kovářství se dostal náhodou, ve svém volném čase se mu věnuje přes 15 let. „Je to krásný koníček. Člověk má jenom výheň, kladivo, kovadlinu, vykove si i svoje nářadí,“ řekl. Těší ho také to, že může do krajiny osadit třeba vykovaný kříž nebo rozcestníky.

    Šlakhamr teď bude otevřený denně mimo pondělí do konce září, v říjnu o víkendech. V červnu tam bude setkání anglických motocyklů a první srpnový víkend velká akce pro rodiny s dětmi. Roční návštěvnost památky se podle údajů muzea pohybuje okolo 5000 lidí.

    Původně středověký hamr zpracovával železnou rudu těženou v okolí. Zanikl v 17. století. Mlýnský náhon potom až do druhé světové války sloužil pro obilní mlýn. Posledními majiteli byla mlynářská rodina Brdíčků. V roce 2011 otevřelo technické muzeum v opraveném stavení expozici hamernictví, dřevařství a bydlení za posledních majitelů. Osazené tam bylo hamerské zařízení z hamru v Podhůří u Nepomuku. Podle muzea jde o jedno z pěti takových plně funkčních zařízení v republice.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte