• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na svahy českých hor vyrazily o víkendu tisíce lyžařů

  12.12.2022
  Doris Drienová

  Tisíce lyžařů vyrazily o víkendu na svahy českých hor. Lidé využili toho, že se v této zimě poprvé otevřelo mnoho skiareálů a připadl také čerstvý sníh. Do stopy vyjeli i běžkaři. Se začátkem zimní sezony ale přibyla práce Horské službě, zasahovala u prvních úrazů na sněhu. Řada středisek je zatím otevřena jen částečně. Některé nechají v nadcházejících všedních dnech vleky zcela vypnuté a rozjedou je zase až o víkendu.

  Na hřebenech Krkonoš leží 20 až 40 centimetrů sněhu. Ve Špindlerově Mlýně lyžovalo o víkendu zhruba 4000 lidí. Zatím fungovala jen modrá sjezdovka ve Svatém Petru, v pátek by mohla být k dispozici i medvědínská strana. Ve SkiResortu Černá hora – Pec pod Sněžkou se lyžuje na Černé hoře na celé sjezdovce Anděl a také na sjezdovce Sport 1 v délce 250 metrů. Areál navštívilo více než 2500 sjezdařů, výletníků a běžkařů. Sjezdovky Javor 2 a Javořák i dětská lokalita Live park Javor by měly být v provozu od úterý.

  V pátek začala sezona ve středisku v Dolní Moravě na Orlickoústecku. Otevřelo 3,5 kilometru tratí na sjezdovkách Vyhlídková, Kamila a Slamník, v provozu je čtyřsedačková lanovka Sněžník a dva vleky. Na sjezdovkách leží 50 až 80 cm sněhu. Od pátku v areálu lyžovalo asi 2500 lidí.

  Na Klínovec, nejvyšší vrchol Krušných hor, zavítalo od pátku zhruba 2600 příznivců zimních sportů. Vleky se tam poprvé rozjely v pátek, otevřená je sjezdovka Dámská, kterou se jako první podařilo zasněžit umělým sněhem. Leží na ní asi 50 centimetrů. V týdnu bude mít areál ještě zavřeno, standardní denní provoz začne v pátek 16. prosince. O příštím víkendu by již měly být k dispozici svahy na severní straně Klínovce, jako jsou například sjezdovky Přemostěná, Pařezovka i nová sjezdovka Lázeňská směrem na Jáchymov. V Karlovarském kraji se už lyžuje také v krušnohorském areálu Skipot v Potůčkách na Karlovarsku, kam vyrazily stovky návštěvníků.

  Na svahy v Jeseníkách vyrazily o víkendu rovněž stovky lyžařů. Minulý víkend zahájila sezonu Ski Aréna Karlov a letos podruhé se otevřelo i středisko v Branné na Šumpersku. O víkendu jel také vlek v areálu v Hrubé Vodě na Olomoucku, i tam už se lyžovalo o minulém víkendu. Například areál v Kopřivné zahájí sezonu v pátek 16. prosince večerním lyžováním. Na sezonu se chystá i středisko na Červenohorském sedle nebo v Koutech nad Desnou.

  Mezi nejzasněženější místa v zemi patří Šumava, například na vrcholu Plechý je asi půl metru sněhu. Sezona o víkendu začala například v Kvildě na Prachaticku nebo v areálu Hochficht na česko-rakouské hranici Šumavy. Provozovatele zájem lyžařů při zahájení sezony příjemně překvapil.

  Několik zásahů kvůli zranění na svazích eviduje Horská služba. Například v sobotu se na modré sjezdovce v Dolní Moravě na Orlickoústecku srazila čtrnáctiletá snowboardistka s lyžařem. Dívka měla zhmožděnou krční páteř a podezření na otřes mozku, skončila v nemocnici. V Krkonoších eviduje Horská služba za víkend více než deset úrazů. Všechny byly méně závažné. Týkaly se v podstatě všech zimních sportů, lyžování sjezdového i běžeckého a také snowboardingu. Úraz si ale způsobil i turista při sáňkování.

  Už ve čtvrtek horští záchranáři evakuovali z okolí Labské boudy postupně polského a českého turistu a v pátek večer další tři skupiny. Dvě skupiny, celkem devět lidí, odvezla horská služba z oblasti Vrbatovy boudy a vyčerpaného otce s dětmi na horskou chatu v oblasti Klínových bud.

  Podle předpovědi počasí bude v Česku sněžit i v příštím týdnu. Teploty se budou držet většinou pod nulou, v noci výrazně. V pondělí platí na východě a severovýchodě země výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před sněžením, na některých místech může napadnou i 25 centimetrů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte