Na vlnách fantazie a humoru. Adolf Born by měl devadesát

12.6.2020
Fefík
Další fotky

Malíř, kreslíř, ilustrátor, karikaturista a kostýmní výtvarník Adolf Born se narodil 12. června 1930 v Českých Velenicích. Byl znám svými monarchistickými postoji a sbírkou klobouků.

V letech 1949 – 1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, pak přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (ateliér prof. Antonína Pelce, 1950–53) a později na Akademii výtvarných umění, kde u profesora Pelce absolvoval (1955).

„Škola ale neurčila směr mého vývoje, ani specializaci, stejně jako ji neurčila mým kolegům. Každý jsme po studiích musel hledat sám sebe, svou pěšinu, po níž by se dalo jít. Od začátku jsem byl na volné noze a živil se karikaturou. Mimo to jsem jen tak, pro vlastní potěšení duše, zkoušel malovat vážné umění. Po pětatřicátém roce života jsem napůl plánovitě, napůl bezděčně začal tvořit Bornův svět.

Úsměvný svět Jiřího Kalouska. Z jeho kreseb vyzařuje radost a rajská pohoda

Od roku 1960 byla jeho díla vystavena po celém světě a získal za ně mnoho cen. Jeho doménou je grafika – suchá jehla, lept a především litografie.
V roce 1962 se oženil a v roce 1964 se mu narodila dcera Erika Bornová.
Borna jsme dlouhá léta znali jako grafika a úspěšného karikaturistu – v roce 1974 a 1977 získal Velkou cenu na nejstarším a průkopnickém festivalu karikatury v Montrealu, v roce 1968 pak na Salonu humoru v italské Bardigheře Zlatou palmu.

Born, Mach a Šebestová

„První můj film byl loutkový – to mě v roce 1962 pozval ke spolupráci režisér Václav Bedřich (1918 v Příbrami – 2009 v Praze) a vznikl snímek Až já budu velký. Pak jsem měl možnost pracovat s řadou našich výborných režisérů, kromě V. Bedřicha například s Jiřím Brdečkou nebo Stanislavem Látalem. Na začátku 70. let jsem ilustroval jednu knížku Miloši Macourkovi (1926 v Kroměříži – 2002 v Praze) a od té doby se datuje druhá etapa mé práce v animovaném filmu, kdy jsem definitivně zakotvil u Macourka a Jaroslava Doubravy (1921 – 1997), se kterými dělám dva tři filmy do roka. Jsme, jak se vzletně říká, naladěni na stejnou notu. Ale k tomu musíme přidat i značnou míru tolerance. Žádný z nás se neurazí, když slyší od druhého – podívej, to ještě není ono, musíš na tom ještě dělat dál, radíme si, vrtáme v tom jeden druhému až do konce. Ale prioritní postavení má Miloš Macourek,“ svěřil se kdysi Adolf Born AZ magazínu. (Text jsme doplnili některými životními daty zmíněných.)

Galerie Malostranské besedy oslaví život a jubileum fotografa Jana Saudka

Knihy, divadlo, hraný film

Adolf Born také ilustroval desítky a desítky (velmi hrubým odhadem kolem 200) knih – od Miloše Macourka přes Julese Verna a Alexandra Dumase staršího až po sira A. C. Doyla.
Je také autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle nebo inscenace hudební fakulty HAMU (opera V studni Viléma Blodka).
Jeho animace vtipně glosují děj ve filmové sérii Dušana Kleina o „básnících“.

Roku 1974 byl na světové výstavě v Montréalu jmenován karikaturistou roku.
V roce 1988 byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 2003 získal Medaile Za zásluhy 1. stupně. V roce 2013 získal na Anifilmu cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Born je také rytířem francouzského Řádu umění a literatury.
Zemřel v Praze 22. května 2016 ve věku 85 let.

FOTO: Adolf Born

Adolf Born - 1 Born-kampaAdolf Born - 2 DSC09879Adolf Born - 2a Adof Born 1961Adolf Born - 2b img092Adolf Born - 3a Born 033a
Další fotky
Adolf Born - 3b born do G6-007Adolf Born - Adolf BornAdolf Born - Adolf BornAdolf Born - 4c 1 Born 05kampaAdolf Born - Adolf BornAdolf Born - Adolf BornAdolf Born - 9 Born Adolf Olsany VI 5 198

Zdroje: Jana Jirásková, Večerní Praha, 1986; Dana Skupová, AZ magazínNepřehlédněte