Na vypálené Ležáky a odbojáře upomene nový hraný dokument

25.11.2021
Redakce

K 80. výročí vypálení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty vzniká hraný dokument s názvem Stříbrné requiem zaměřený na příběhy klíčových postav pardubického odboje. Divákům přiblíží osudy manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála. Premiéra filmu by se měla uskutečnit symbolicky v den zničení osady, 24. června přímo v pietním území Ležáků, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Film natáčí s finanční podporou hejtmanství režisér Vít Mazánek, většinu natáčecích dnů má již za sebou. „Máme možnost natáčet hraný dokument, který vypráví příběh pardubického odboje spojeného s výsadkem Silver A a jmény Alfréda Bartoše, Josefa Valčíka a Jiřího Potůčka. Divák se tak v rámci příběhu seznámí s osudy lidí, jejichž jména jsou alespoň občanům Pardubic relativně dobře známá, protože je mohou číst na názvech jednotlivých ulic,“ uvedl Mazánek. Snímek zachytí i osudy Věry Junkové, Erno Košťála, manželů Hladěnových a Krupkových.

Pro interiéry film využívá mimo jiné Larischovu vilu a krajský úřad, pro Petschkův palác prostory krajské rady. Postavu okresního hejtmana Josefa Kuchaře režisér svěřil hejtmanovi Martinu Netolickému.

V hlavních rolích diváci uvidí herce Východočeského divadla v Pardubicích Ladislava Špinera a Josefa Lásku, ale také Veroniku Malou, Alexandra Postlera, Martina Veselého, studenty katedry činohry Janáčkovy akademie múzických umění v Brně či Tomáše Krejčího. Mazánek do některých úloh obsadil také tiskové mluvčí Městské policie Pardubice Jiřího Sejkoru a Pardubického kraje Dominika Bartáka.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942, ještě téhož dne zavraždili 33 dospělých. Jedenáct dětí zahynulo v plynových komorách. Nacisté zjistili, že z vesnice parašutisté vycvičení ve Velké Británii udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. Bývalá kamenická osada je národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte