• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Na Vysočině se v červnu otevře osm desítek chrámů

  22.5.2023
  Simona Knotková

  Na Vysočině se při červnové Noci kostelů otevře osm desítek chrámů a modliteben, větší počet než před rokem, kdy se k akci v tomto kraji připojilo přes 60 církevních staveb. Lidé si mohou prohlédnout římskokatolické, evangelické kostely i kostely Československé církve husitské. Organizátoři to uvedli na webu.

  Farníci připravují přednášky, koncerty, výstavy i kavárny. Přístupné někde budou věže, podkroví a kůry, v Gabrielce u Kamenice nad Lipou bude mimořádně zpřístupněná hrobka pod hřbitovní kaplí. Noc kostelů bude 2. června, program někde začne v 17:00, někde o hodinu později.

  Největší počet církevních staveb se otevře v Třebíči, kde bude program na osmi místech. V kostele svatého Martina zazní fanfáry a pak vystoupí žáci základní umělecké školy, bude tam výstava liturgických oděvů, fungovat bude farní kavárna. V bazilice svatého Prokopa bude otevřená i opatská kaple, krypta a trpasličí galerie, v bylinkové zahrádce bude možné ochutnat mešní vína. V Havlíčkově Brodě bude přístupných pět kostelů a modliteben, v Jihlavě, stejně jako ve Žďáru nad Sázavou, se k Noci kostelů připojí čtyři místa.

  Bohatý program připravuje například také kostel svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou. Kněz Tomáš Holcner přiblíží loni dokončené opravy barokního chrámu, návštěvníci se budou moci podívat pomocí 3D brýlí na monumentální fresku nad hlavní lodí, dostanou se do věže i na hlavní kůr s varhanami.

  Otevřou se také venkovské kostely a kaple. V Horním Studenci u Ždírce nad Doubravou to bude kostel svatého Václava i s roubenou zvonicí krytou šindelem, která je vedle něj. Prohlídky budou v čerstvě opravené kapli Nejsvětější Trojice, jedné z mála zachovaných hornických kaplí na Vysočině, která je u Švařce na Žďársku. Události z 50. let minulého století připomenou organizátoři v Číhošti na Havlíčkobrodsku.

  Myšlenka otevřít kostely v noci vznikla ve Vídni, kde se v roce 2005 uskutečnila první Noc kostelů. V roce 2009 akce překročila hranice, v Česku se tehdy otevřelo 25 kostelů a modliteben. V letošním 15. ročníku jich je přihlášených přes 1700.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte