20℃
Dnes je 19. duben , svátek má Rostislav

Nad jeho hlavou se stále vznášel přízrak smrti. V jeho dílech ho, ale nenajdete

Milé a nevtíravé romány Bylo nás pět či Muži v ofsajdu se nepochybně zapsaly do srdcích kdekteré generace. Autor těchto románů Karel Poláček byl úžasný spisovatel i novinář, bohužel s tragickým osudem. Karel Poláček byl židovského původu, a jak víme, Židé se během světové války museli potýkat s nejednou křivdou. Ačkoliv byla nad Poláčkovou hlavou neustálá hrozba transportu a smrti, unikátnost jeho díla tkví v jeho bezstarostnosti, kterou do díla zasadil. Nenajdete tam strach, ani utrpení, které musel prožívat s neustále blížící se válkou. Jak ale skončil život unikátního spisovatele?

Reklama

Nemyslíme si, že je důležité věnovat se jeho životu před rokem 1939, proto se přesuneme do onoho roku. V roce 1939 se Karel Poláček chtěl rozvést. Potkal jednu ženu a podle jeho slov svou „životní družku“. V roce 1939 proběhl rozhovor mezi ním a dcerou Jiřinou o oné ženě, která se jmenovala Dora Vaňáková. Člověk by si myslel, že dcera bude mít pochopitelně námitky proti rozvodu, ale nejvíce jí vyděsilo, že by musela zůstat s matkou sama. Proto jí otec navrhl, aby odjela studovat do Anglie, dokud je ještě čas. Bylo jisté, že Židy nic dobrého nečeká a březen 1939 se nezadržitelně blížil. Naštěstí se jí podařilo odjet ještě včas. To Karel Poláček se svou družkou už bohužel nestihli.

Neustálou decimaci musel snášet velmi těžce. Byl ovšem zprvu chráněn před deportací, jelikož pracoval na židovské obci jako knihovník. Zároveň ještě stačil vydat knihu Hostinec u kamenného stolu, kterou ale samozřejmě nevydal pod svým jménem. Dne 5. července byl společně i s Dorou deportován do Terezína.

Kdo vykoupil legendárního hlasatele Laufera z transportu do Terezína? „Fotbal ve století faulů“ mapuje antisemitismus ve fotbale

V Terezíně měl povolení pořádat různé přednášky, ale čas strávený v nežádoucích podmínkách se na něm značně podepsal. V roce 1944 byl deportován v dost dezolátním stavu do Osvětimi, kde se dlouhou dobu předpokládalo, že zemřel. Ještě do teď to dozajista najdete v některých učebnicích literatury. Ironií osudu se stal fakt, že Dora se dobrovolně, snad ve jménu lásky přihlásila do transportu a aby mu samozřejmě mohla zůstat na blízku. Pro ni to ale znamenalo rozsudek smrti.

Újezdský občan profesor Jenšovský byl umučen v Osvětimi. Znáte jeho tragický osud?

V roce 1992 se v jeho rodišti objevila zpráva, že existují svědci, kteří tvrdili, že se s Poláčkem setkali ještě v roce 1945. To znamená, že Poláček nemohl zemřít v plynové komoře onoho roku 1944, a s velkou pravděpodobností tam zahynula právě jen Dora. Podle svědka Ericha Kulky, česko-izraelského spisovatele a historika, se s Poláčkem setkal v Hindenburgu v lednu 1945, což byl pobočný tábor Auschwitzu (Osvětimi). Zde byli umístěni především cikáni a vyráběly se zde zbraně a munice.

Dokonce se PhDr. Josefu Krámovi podařilo zjistit, že v prosinci roku 1944 Karel Poláček napsal krátkou divadelní hru, dnes bychom snad řekli i sketch o věštkyni a třech vězních. Svědectví o hře podala Klára Baumöhlová, Slovenka uvězněná téže v Hindenburgu. Samozřejmě je jasné, že muže a ženy drželi odděleně. Ale právě Klára se zmínila jednomu z mužů, který dělal údržbáře, že by chtěly s ženami něco nacvičit pro obveselení. A ten právě o pomoc poprosil Karla Poláčka.

Arnošt Lustig se nerad loučil s ženskou krásou. Jak ho změnily hrůzy koncentráku?

19. ledna 1945 byl zorganizován pochod smrti z Hindenburgu do tábora Gleiwitz. Asi 21. ledna Karla Poláčka viděla paní Klára naposledy, jak ho spoluvězni táhnou nemocného na saních. Proto se předpokládá, že zemřel právě v Glewitzích, kde nemohl projít kvůli špatnému zdravotnímu stavu selekcí a pohřben je nejspíše i v masovém hrobě na onom místě.

A bohužel i takhle si historie pohrála s osudem jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů.

 

Včera, 17:30
Elisabeth Anderson Sierra je Američanka žijící v americkém státě Oregon. Má syndrom hyperaktivity, který způsobuje,...
Včera, 16:00
Uklízení je pro vás jako za trest a raději si libujete v nepořádku a chaosu?...
Včera, 14:00
Nelze pochopit Borgie, aniž je zasadíme do kontextu jejich doby. Rok 1492, kdy byla objevena...
Včera, 13:24
V minulém článku jsme se zaměřili na ceny ročních předplatních kuponů na městkou hromadnou dopravu....
Včera, 11:30
Barevná vajíčka, pomlázka, mazanec. Svátky jara už jsou za dveřmi, a proto jsme si pro...
Včera, 10:00
Tento kamenný kostelík se zvláštní věží a přilehlým hřbitůvkem nalezneme nedaleko Bystřice nad Pernštejnem. Při...
Včera, 08:00
Už jen proto, že Thor Heyerdahl se nebál. Nebál se práce v terénu ani riskantních...
17.4.2019
Kryštof Kolumbus byl odvážný. Byl umíněný. Byl nenasytný ve své touze nejen po objevitelských úspěších,...
17.4.2019
Panenku Barbie ještě neznala snad žádná československá holčička, přestože na Západě už ovlivnila generace dívek....
17.4.2019
Najdete ji v galerii pražského Klementina a nese podtitul víc než lákavý – Svobodné zednářství...
Reklama