Nadčasové dílo, seriál F. L. Věk hovoří i k dnešku

Povinná četba a čtenářský deník, dvě protivná slova, která dokázala znepříjemnit četbu a knihy mnoha lidem několika generací. Bezchybní hrdinové, bez bázně hany, svět často naprosto odtržený od reality. Lidé z masa a kostí se v této četbě prakticky nevyskytovali. Pouze velikáni, neotřesitelní a dokonalí. Upřímně jsme je nenáviděli a v duchu jim přáli to nejhorší. Hoši od Bobří řeky, Stínadla se bouří? Jedině doma, mezi tátovými knihami. V čtenářských denících strašil žáky Timur a jeho parta. Snad ještě Jirásek, nudné zlo, ale dosti vzdálené v čase, aby se dalo kritizovat.

Jistě. Toto nebylo pravidlem. Záleželo na učiteli a většina z nich se jistě snažila dětem knihy nezošklivit. Pokud mohli volit, vybírali četbu, která byla ke čtení. Doporučuji zajímavý pokus. Pokud máte ještě někde na dně krabice, třeba na půdě, vlastní čtenářský deník, nakoukněte do něj.

Zajděte do knihovny pro knihu, kterou jste jako děti nesnášeli. Kupodivu s věkem se posuzování knih velmi často změní. Někdy zjistíte, že to, co vás nadchlo ve dvanácti, vás v dospělém věku neosloví. Prázdné, potištěné stránky a fluidum příběhu kamsi vyvanulo. Ale je možný i opak.  Kdysi nudné postavy ožijí a my se o ně začneme zajímat.

Jiráskovo Temno nebylo nikdy temnem absolutním. Pravda o jezuitech není pouze černobílá

Důkazem je spisovatel Alois Jirásek. Staré pověsti české a možná Psohlavci. A Temno, pochopitelně, to ve škole chybět nemohlo. Další knihy, třeba z dob husitské revoluce, to už je opravdu pro dnešní, akční dobu, příliš rozvleklé. I já jsem na Jiráskovi nesnášel, že je schopen o prkotině napsat tři stránky textu.

A co třeba F. L. Věk? Druhá polovina osmnáctého století. Obrození? Že je to dávná minulost, která dnešku už nic nemůže říci? Omyl, hluboký omyl. Autorům bylo jasné, že pět dílů příběhu, jehož předobrazem byl buditel, František Ladislav Hek, nikdo číst nebude. Pokusili se příběh zlidštit a přiblížit lidem. Měli šťastnou ruku.

Celý národ miloval televizního F. L. Věka. Jeho předobraz si ale také vytrpěl svoje

Důkazem je černobílý, třináctidílný televizní seriál, který vznikl v roce 1970. Režiséru Františku Filipovi se podařilo vytvořit nadčasové dílo. Zdeněk Nejedlý, který Jiráskem žil, by zřejmě dostal kopřivku.

Uvědomte si, prosím, v jaké době seriál vznikl. Češi, kteří měli v oblibě narážky, jinotaje a podobenství, s úžasem hleděli na dvě století starý příběh, který díky skvělému hereckému obsazení ožil sytými barvami a začal jim velmi nepříjemně připomínat dobu, ve které se národ ocitl.

FOTO: F. L. Věk

F. L. Věk - F. L. VěkF. L. Věk - F. L. VěkF. L. Věk - F. L. VěkF. L. Věk - F.L. VěkF. L. Věk - F. L. Věk

Pochopili to i mocipáni. Se skřípěním zubů nechali odvysílat dvanáct dílů. Ten třináctý už odvysílán nebyl. Nač připomínat Čechům, že si ve své zemi vládli sami, když jsou na nejlepší cestě na to zapomenout? Zajímavá replika, že?

Hodí se i pro rok 2020. Celý seriál zmizel na téměř dvacet let do trezoru. Jen špatná kniha má na všechny otázky odpověď. Knihy by nám měli otázky pokládat, měli by nás naučit myslet. Seriál, jehož repríza právě začíná, hovoří jasnou řečí i k dnešku.

Dnes, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Reklama