Nadpřirozená podívaná: Muži se podařilo natočit „strašidlo“

18.11.2022
Simona Knotková

Chrisu Randallovi z anglického Buxtonu se podařilo zachytit výjev, který vypadá jako přízrak v mlze. Ve skutečnosti se jedná o přírodní fenomén, se kterým se někdy můžete setkat třeba i vy!

„Vypadalo to neskutečně a trochu mě to znervózňovalo. V místě jsem tábořil přes noc a věděl jsem, že je nahoře velký mrak, takže jsem doufal, že bych to mohl uvidět. Jakmile jsem to koutkem oka zahlédl, hned mi bylo jasné, o co jde,“ popsal svůj zážitek pětačtyřicetiletý muž.

Magická záře nad vodní hladinou: Fotografovi se podařilo vyfotit „anděla“!

Tajemný výjev se mu podařilo zachytit na výšlapu v Jezerní oblasti. O co ale skutečně šlo? Jevu se říká Brockenské strašidlo nebo též horský přízrak či Brockenské spektrum. V podstatě se jedná o zvětšený stín pozorovatele, který je vržený do mlhy nebo na okraj mraku.

Dochází k němu tehdy, když slunce svítí zezadu na člověka, který se dívá dolů z hřebene nebo vrcholu hory do mlhy. Zdánlivé zvětšení stínu je optická iluze. Hlava postavy je často obklopená gloriolou.

„Na výšlapy chodím často, v horách je to docela běžný jev. Celé roky jsem to chtěl zachytit, ale musí na to být vhodné povětrností podmínky. Brockenské strašidlo vytváří iluzi, jako by vedle vás kráčela stínová bytost, která přichází a odchází s mlhou a světlem,“ doplnil Randall.

Zdroj: DerbyshireLiveNepřehlédněte