Nadšený amatér za své objevy nic nedostal. A jeho sponzora stihla kletba

Další fotky

Když v únoru roku 1923, britský, amatérský archeolog Howard Carter, odpečetil Tutanchamovu hrobku, kterou objevil o tři měsíce dříve, snad si ani v té chvíli neuvědomil, že dýchá vzduch, starý více než tři tisíce let. Nebylo by divu, při pohledu na poklady pohřební komory by na to nejspíš nepomyslel nikdo. Hrobka faraona, který se na svém trůnu ani pořádně neohřál, fascinuje archeology i milovníky starověkých civilizací dodnes.

Evropa je zvyklá počítat svoji historii na staletí. Egyptská civilizace je velkorysejší, počítá na tisíciletí. Historiky již nepřekvapí fakt, že v době, kdy Tutanchamona ukládali k věčnému odpočinku, měla obří pyramida jeho dávného předchůdce Chufua za sebou již dvanáct století života. Nicméně Tutanchamon, jakkoli nepříliš významný faraon, po sobě zanechal nesmazatelnou stopu, na kterou tehdy Carter, i jeho pomocníci, hleděli s otevřenými ústy.

Objevil pro nás starý Egypt, svět nečekaně podobný tomu našemu

Faraon Tutanchamon si zde zaslouží krátký odstavec. Tento faraon 18 dynastie vládl přibližně v době, kdy bibličtí Židé trpěli v egyptském otroctví. V letech 1333 – 1323 před naším letopočtem. Přestože se zachoval zcela nepoškozený sarkofág i výbava v pohřební komoře, patří paradoxně tento panovník k těm nejméně probádaným a nejméně známým.

Genealogové nebyli příliš potěšeni, ale ani udiveni, když jim pečlivý srovnávací rozbor DNA a počítačový tomograf odhalily, že otcem Tutanchamona byl kacířský faraon Achnaton  (uctíval jiné bohy) a jeho matkou byla vlastní sestra Achnatonova. Byla to vedlejší žena faraona, favoritkou byla slavná Nefertiti. Incest byl v té době v Egyptě zcela běžný a nebyl nijak potlačován. Sám faraon se stal hříčkou neblahého genetického zatížení. Trpěl rozštěpem rtu, kratší levou nohou a genetickým poškozením nártů. Nešťastný mladík zemřel v devatenácti letech, kdy mu poslední ránu z milosti zasadila malárie.

Dětská hrobka v Egyptě skrývala předměty, které by mohly znamenat počátky primitivní hry v kuželky

Howard Carter byl amatér. To však zdaleka není synonymum pro slovo, neodborník, laik, nevzdělanec. Znamená to pouze, že se člověk své činnosti věnuje z lásky. Pro radost. Práce, která baví, to je úhelný kámen úspěchu. A nejen to, pevná vůle, odhodlanost, vytrvalost. Tak, jako slovo amatér není totéž co neodborník, tak slovo vědec není totéž co odborník. Střetnutí s učeným hlupákem, pokud ještě ke všemu drží důležité razítko, může být velmi nepříjemnou překážkou.

Na poslední cestě faraona do podsvětí. Průvodcem vám bude sám Tutanchamon

Byrokracie není nic novodobého. I tehdy, o století dříve, byl boj s nekompetentními úředníky daleko těžší, než odklízení stovek tun písku a kamení.

Tak, jako se dříve Howardovi smáli a nevěřili mu, nyní ho nutili k naprosto nesmyslnému spěchu. Spěch byl také příčinou nevratného poškození maleb a rytin, které ukazovaly cestu k hrobce. Howard nikdy nic za své objevy nedostal, kdo by také odměňoval amatéra, že? Jeho práci naštěstí sponzoroval druhý nadšenec, v té době ještě bohatý.

FOTO: Tutanchamon

Tutanchamon - TutanchamonTutanchamon - Howard CarterTutanchamon - Georg HerbertTutanchamon - TutanchamonTutanchamon - Tutanchamon
Další fotky
Tutanchamon - hieroglyfyTutanchamon - Tutanchamon sarkofágTutanchamon - TutanchamonTutanchamon - TutanchamonTutanchamon - TutanchamonTutanchamon - Tutanchamon

Jmenoval se Georg Herbert, takto pátý hrabě z Carnarvonu. Britský šlechtic a nadšený archeolog amatér. Tento pán se později stal první obětí kletby faraona Tutanchamona, která se stala nesmrtelnou konspirační teorií. S Carterem otevíral osudovou hrobku a ještě téhož roku, přesněji pátého dubna 1923, byl nalezen mrtev v hotelovém pokoji v Káhiře. Kletba byla na světě.

Stejně jako Carter, se také nedočkal žádného vděku. Ani od Egypta, který mu nevydal ani kousek z objevených nálezů, ba ani od Británie. Po smrti šlechetného mecenáše byla vdova donucena z důvodu finanční tísně veškeré sbírky prodat Metropolitnímu muzeu v USA. Příčinou nebylo faraonovo prokletí, ale tupost a závist živých.

divadelní představení_ilustrační obrázek
Dnes, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Dnes, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Dnes, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Dnes, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Dnes, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Dnes, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Reklama