15℃
Dnes je 19. říjen , svátek má Michaela

Nájem obchodu s luxusním zbožím v Pařížské vyvolal rozruch. Bez navýšení nájemného měl být do roku 2031

Pařížská č. 14, Praha 1. Luxusní obchod.

Opozice na Praze 1 se vrhla na koalici vedenou starostou Pavlem Čižinským (Praha 1 Sobě). ODS kritizovala záměr radních prodloužit nájemní smlouvu luxusnímu obchodu v Pařížské č. 14 až do roku 2031 bez navýšení nájemného. Radnice však nájemné navýší.

Reklama

Záměr prodloužit nájemní smlouvu na lukrativním místě bez navýšení nájemného až do roku 2031 stávajícímu nájemci zveřejnila Praha 1 v době Velikonoc. V opoziční ODS toto načasování vzbudilo pochybnosti. Zachování nájmu ve stejné výši je podle ODS hlavní problém. Když totiž v roce 2018 radnice pod vedením starosty Lomeckého reagovala na žádost nájemce o prodloužení nájmu a zveřejnila totožný záměr, dostala na tyto prostory v Pařížské č. 14 několik dalších nabídek. Ta nejvyšší byla o 900 tisíc korun ročně vyšší, než kolik platí nynější nájemce.

Tehdejší opozice (Praha 1 Sobě a Piráti) za zveřejnění záměru radnici ostře kritizovala. „Rozhodnutí rady Prahy 1 je naprosto šílené. Zásadním pochybením je, že se na pronájem nejluxusnějších nebytových prostor v Česku se neudělá řádná soutěž, kde by zájemci měli adekvátní dobu pro podání nabídky. Vyvěšení záměru jen na dva týdny na úřední desku je výsměch transparentnosti,“ uvedl David Bodeček (Piráti). Dnes je radním pro majetek.

Kraj připravuje opravu 80 let starého štěchovického mostu

Opozice: Dělají, co sami kritizovali

„Současná Rada MČ Praha 1 tak nyní dělá to, co její představitelé před volbami sami kritizovali, a naopak zašla ještě dál. Zásadní rozdíl je totiž v tom, že oproti loňskému roku jsou nyní již známy nabídky dalších zájemců, kteří by za deset let trvání smlouvy zaplatili do pokladny městské části minimálně o devět milionů korun více,“ řekla předsedkyně ODS Praha 1 Jaroslava Janderová.  V době dramaticky rostoucích cen nájemného v Praze jde podle ní o příliš velkou vstřícnost radnice vůči prodejně luxusního zboží.

„Vyvěsit v úplné tichosti a během svátků znovu stejný záměr při vědomí existující vyšší nabídky je skutečně velmi podivné,“ míní Janderová. „Před volbami se pan Čižinský a Piráti zaklínali transparentností. Teď se zdá, že v rozporu s jejich proklamacemi se pokoušejí prodloužit lukrativní nájem a obrat tak občany Prahy 1 o miliony korun. Za ty peníze by šlo opravit několik bytů nebo modernizovat Nemocnici Na Františku,“ dodala.

Praha 1 nájem butiku navýší

Radnice však kritiku ODS nepovažuje za odůvodněnou. „Protože se objevily vyšší cenové nabídky, nájemné se společnosti navyšovat bude, a to podle nejvyšší z těchto nabídek,“ připustil Martin Šebesta z tiskového oddělení radnice.

Praha 1 chce podle Šebesty zvýhodňovat dlouholeté bezproblémové nájemníky, a to nejen v bytových, ale i nebytových prostorách. „Spolehliví nájemci mají možnost dorovnat nejvyšší nabídku, což je postup, který schválila i Komise obecního majetku, ve které je zastoupena opozice. Městská část chce tímto způsobem podpořit stávající spolehlivé nájemce, a přesto se chovat jako řádný hospodář,“ uvedl Šebesta pro Náš REGION.

„Záměr prodloužení pronájmu společnosti CAROLLINUM je projednáváno už od listopadu minulého roku, kdy se jím zabývalo ještě bývalé vedení. Společnost je bezproblémová nejen k úřadu, ale i k okolí. Její setrvání podpořilo i místní SVJ. Proto dostane možnost dorovnat nejvyšší nabídku, kam počítáme nejen současné nabídky, ale i ty z minulého roku,“ dodal.

Legendární a jedinečná. První jaderná ponorka Triton měla komunistům ukázat, kdo je na moři pánem

Před 2 hodinami
Další důkaz toho, že v Rusku je, či snad spíše bylo, možné opravdu cokoliv. Tento příběh...
Dnes, 16:00
Kdo není rebel ve dvaceti, nemá srdce. Kdo jím zůstal ve třiceti, nemá rozum. Jistě...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 14:00
Ovoci kaki, kterému se také říká pokrm bohů, se poprvé objevilo v 7. století v...
Dnes, 11:30
Jeho obětí se měl stát francouzský prezident Charles de Gaulle, ten však pokus o atentát...
Dnes, 10:00
Jsme v kraji dvou velkých českých hudebních skladatelů, Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů. Městečko, které...
Dnes, 08:00
Začátkem listopadu, přesněji 3. listopadu si připomeneme svátek sv. Huberta, který je většině lidí známý...
Včera, 17:30
Se všemi tituly se Kalif al-Hakim (13. srpna 985 - 13. února 1021) nazýval Boží...
Včera, 16:00
Úspěšný velitel v bitvách proti Turkům patřil k nejznámějším postavám rudolfínské Prahy. Jeho nepřátelé mu...
Včera, 14:00
Ekologický přístup k planetě a udržitelnost, to jsou témata, která v posledních dnech hýbou internetem....
Včera, 12:11
V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a...
Reklama