16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Namaloval Večerníčka i Rumcajse a toužil stát se článkem lidského řetězu. Podařilo se

Další fotky

Radek Pilař se narodil jako „dítě jara“ 23. dubna 1931 a ta jarní pohoda je z jeho výtvarných děl cítit dodnes. Kreslené postavičky pro děti v sobě nemají pompéznost děl určených pro galerie a aukční síně, zato však rozdávají to nejdůležitější – radost. Dětem i dospělým.

Reklama

Oblíbený výtvarník, s nímž vyrůstaly a vyrůstají celé generace, pochází kupodivu z Písku, a ne z Jičína, jehož je četným občanem. Po gymnáziu vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Vlastimila Rady (1950 – 1956).

„Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

Jeho nadání bylo všestranné a stále si hledalo cestičky, kam ještě proniknout, Po vystudování Akademie výtvarných umění u prof. Vlastimila Rady se věnoval převážně malbě, kde inklinoval zejména k prvkům moderny. V některých ohledech doslova předstihl dobu. Okrajově spolupracoval s hudebním divadlem Semafor (1959), se Státním nakladatelstvím dětské knihy, Československou televizí i Krátkým filmem. Stál u zrodu časopisu pro nejmenší „Sluníčko“ a založil obor animované tvorby na FAMU v Praze. Už v šedesátých letech začal s filmovými experimenty, do toho ilustroval knížky pro děti a věnoval se tvorbě pro tehdejší Československou televizi. V neposlední řadě se zejména v devadesátých letech zabýval videoartem, jehož je v Česku zakladatelem.

Pravěk pod jeho štětcem doslova ožil a paleontologie už nikdy nebude nudná. Ztracený svět Zdeňka Buriana

V roce 1957 se oženil se spolužačkou Růženou Tikvovou. Po vzájemné dohodě se zanedlouho rozvedli. Za šest let se žení podruhé. Za manželku si vzal Ludmilu Spilkovou. V manželství se narodily dvě dcery – Barbora (1966) a Marina (1979). Hlavně ale již od roku 1967 vyprovází děti do postýlek jím nakreslená postavička Večerníčka a doslova nesmrtelným ho učinily jeho postavičky loupežník Rumcajse, který se mu ostatně také dost podobá, jeho ženy Manky a loupežnického synka Cipíska.

Zdeněk Burian byl malířem nestvůr. Proč vadil komunistům?

Oblíbený výtvarník celý život intenzivně pracoval a jeho srdce takové pracovní nasazení nakonec nevydrželo. Zemřel 7. února 1993 na infarkt a je pohřben na Vyšehradě. Jeho postavičky však tu jsou stále s námi a budou tu i s našimi dětmi, přesně tak, jak to Radek Pilař sám napsal:

„Chtěl jsem žít ve 20. století i navzdory všem potížím a nepřátelství, které mi ty touhy a sny je uskutečnit přinášely. Chtěl jsem se stát článkem lidského řetězu, ve kterém se držím symbolicky za ruce s těmi, které mám rád a jsou blízko i daleko, i s těmi, kteří odešli, které jsem nepoznal nebo kteří teprve přijdou. Jenom to mi pomáhá a dává sílu v mém věku stát na vlastních nohou na zemi, která je mi příslibem a jistotou.“

FOTO: Radek Pilař

Radek Pilař - Radek Pilař – Kafe.czRadek Pilař - Večerníček – Klub knihomolůRadek Pilař - Rumcajs s rodinou – AukroRadek Pilař - Loupežnický synek Cipísek – Česká televizeRadek Pilař - Rumcajs, Manka a Cipísek ztvárnění herci na Staroměstském náměstí v Praze – wikipedia
Další fotky
Radek Pilař - Radek Pilař s Václavem Čtvrtkem – čítárnyRadek Pilař - Narodil se Cipísek – YouTubeRadek Pilař - Radek Pilař oslovil děti jednou provždy – ČítárnyRadek Pilař - Rodina – i60Radek Pilař - Rumcajs – Galerie výtvarného umění v Havlíčkově BroděRadek Pilař - Rumcajs a Cipísek – Aktuální licenceRadek Pilař - Runcajs – Interiér ExpoRadek Pilař - Rumcajs ztvárněný hercem na Staroměstském náměstí v Praze – wikipediaRadek Pilař - Večerníček – Aktuální licenceRadek Pilař - Umělcův hrob na Vyšehradském hřbitově – wikipedia

Dílo Radka Pilaře je v současnosti možné zhlédnout v písecké Sladovně, kde je kromě jeho ilustrátorské činnosti představena i volná tvorba, a rovněž v Jičíně, kde je nově otevřená interaktivní expozice věnovaná výhradně příběhům o loupežníku Rumcajsovi.

Před 3 hodinami
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama