Namísto Fügnera s Tyršem na Letné vyrostl Stalin, kvůli jeho pomníku zbourali i stadion Slavie

22.12.2020
Jaroslav Svoboda

Stalinovi ustoupil i fotbalový stadion

Plány na významný pomník na Letné existovaly už za Rakouska-Uherska. V roce 1912 bylo v plánu na Letné vybudovat pomník zakladatelů Sokola Jindřicha Fügnerova a Miroslava Tyrše. Ten však nikdy nevznikl. Tyrš s Fügnerem ale nebyli jedinými, kteří přišli o svůj monument díky generalissimovi. Na místě budoucího Stalinova pomníku byl totiž nově postavený fotbalový stadion SK Slavia Praha. Ten byl ihned po dostavění do základů zbourán, aby 22. prosince 1949 mohla začít za účasti Antonína Zápotockého stavba gigantického sousoší. Vlastní práce ale začaly až v únoru 1952 a ke slavnostnímu odhalení došlo 1. května 1955.

„Rudý Napoleon“ Tuchačevskij se sice stal obětí Stalinových čistek, sám však vraždil pomocí plynu

Pomník byl největším v Evropě

Stalinův pomník bylo vlastně žulové sousoší, které bylo největším skupinovým sousoším v celé Evropě. Mohutná podsklepená terasa pomníku stojí na místě dosud, v roce 1991 na ni byl umístěn metronom sochaře Vratislava Karla Nováka.
Autoři už pracovali na pomníku T. G. Masaryka

Sochařem byl Otakar Švec, architekty pak Jiří Štursa a jeho žena Vlasta, kteří řešili podstavec a okolí pomníku. Zajímavostí je, že Švec a Štursa už před válkou pracovali na projektu pomníku prezidenta Masaryka na tom samém místě.
Projekt sousoší zobrazuje řadu za sebou stojících postav v čele s Josifem Stalinem, za ním pak stály postavy pracujících. Proto se mu přezdívalo Fronta na maso, Werich jej nazval tlačenicí a Letná pak byla nazývána Záprdelím.

Charlotta_Garrigue

České ženy: Charlotta Masaryková byla jedna z prvních feministek

Nestál dlouho

Poté co Stalinův nástupce Chruščov odsoudil tzv. Stalinův kult osobnosti, rozhodli českoslovenští komunisté o likvidaci pomníku. A tak byl 6. listopadu 1962, tedy pouhých sedm let po odhalení, odstřelen. Destrukční práce si vyžádaly čtyři a půl milionu korun, dlažební kostky a další materiál byl odvezen do slepého ramene Vltavy u Rohanského ostrova.Nepřehlédněte