Napadl další sníh. Na mnoha místech se tvořila ledovka

21.11.2022
Simona Knotková

V Česku se v noci na pondělí a ráno tvořila ledovka a napadl také hlavně ve vyšších polohách další sníh. Větší potíže to ale podle silničářů nezpůsobilo. Uzavřena bude od pondělního poledne silnice druhé třídy 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách. Pro auta se tato cesta uzavírá pravidelně vždy s prvním sněhem. Přes den se pak podle meteorologů oteplí, na Moravě bude až osm stupňů nad nulou.

Už víkend přinesl mráz a sníh. Teploty klesly podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na horách až na minus 16 stupňů Celsia a sněžilo. Mrazivé počasí zřejmě stálo i za tragickou nehodou, když v noci ze soboty na neděli u obce Mezno na Benešovsku řidič havaroval na namrzlé silnici a jeho spolujezdkyně při havárii zemřela. I v noci na pondělí pak mrzlo a padal sníh. Ve vyšších polohách teplota klesla až na skoro minus 11 stupňů a i ráno v 07:00 bylo místy podle ČHMÚ až pod minus čtyři stupně. Meteorologové varovali, že kvůli mrznoucím srážkám se může objevit ledovka.

Místy skutečně ráno silnice namrzaly a podle informací policie se třeba na silnicích druhé třídy na Prostějovsku či Orlickoústecku objevila ledovka a na Trutnovsku náledí. Žádné větší problémy se ale podle silničářů nevyskytly.

Například silnice v Libereckém kraji byly v pondělí ráno se zvýšenou opatrností sjízdné, ačkoli na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš se objevila vrstva nového sněhu. Na čtyřproudé silnici I/35 z Liberce na Turnov varovali silničáři před možnou námrazou. V pondělí od 12:00 se v kraji uzavře silnice II/290 od Smědavy kolem přehrady Souš, sdělila na sociálních sítích krajská společnost Silnice LK. Přehrada je zdrojem pitné vody pro Jablonecko a Liberecko a kvůli zvýšenému riziku znečištění se vždy s prvním sněhem pro auta na zimu uzavírá.

Také v severní části Královéhradeckého kraje v noci sněžilo. Na hřebenech Krkonoš napadlo asi pět centimetrů sněhu. Na silnicích v Krkonoších a Orlických horách tak ráno zůstávala slabá vrstva sněhu, ale hlavní silnice byly většinou po chemickém ošetření mokré. I na silnicích v Ústeckém kraji ležela místy slabá vrstva sněhu a sněžilo i na dálnici D8 mezi Ústím nad Labem a hranicí s Německem. Policisté v regionu řešili několik nehod, které se však obešly bez vážnějších zranění.

Do brněnských ulic ráno kvůli hrozbě náledí vyjely sypače, místy se tvořila mlha. Hromadnou dopravu v Brně a okolí v pondělí ale trápil spíše hustý pondělní provoz než počasí. Na horských silnicích nižších tříd v Olomouckém kraji se místy podle silničářů drží sníh, protože i tam v noci na pondělí opět sněžilo. V nižších polohách jsou cesty většinou holé a mokré. Ve Zlínském kraji silničáři varovali před namrzáním cest hlavně na Vsetínsku a Uherskohradišťsku, ale cesty jsou vlhké i jinde v regionu. Na Vysočině byly silnice ráno po chemickém ošetření mokré a s opatrností sjízdné.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte