Nápady obyvatel na investice bude Cheb sbírat a realizovat i v příštím roce

26.10.2021
Roman Kořinek

Město Cheb bude i v příštím roce pokračovat v projektu participativního rozpočtu, kdy sami obyvatelé podávají návrhy ke zlepšení prostředí ve městě a město vybrané projekty pak realizuje. Na takzvané Mega nápady, s nimiž město začalo před dvěma lety, dá Cheb opět pět milionů korun, informovala mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

„Lidé tak budou moci už potřetí posílat své návrhy na zlepšení vzhledu a života ve městě. O návrzích pak znovu rozhodují sami obyvatelé, a pokud radnice posoudí projekt jako proveditelný a náklady se vejdou do jednoho milionu korun, převezme projekt k dalšímu zpracování a realizaci,“ uvedla mluvčí Chebu.

V prvním ročníku Mega nápadů v roce 2020 zaslali občané 35 návrhů, z nichž 17 bylo vyhodnoceno jako proveditelné a prošlo do hlasování. V něm pak vybralo 1322 hlasujících 13 projektů k realizaci. V letošním druhém ročníku se sešlo 24 návrhů a do hlasování jich prošlo 17. Tentokrát hlasovalo 1604 lidí, tedy téměř o tři stovky více než loni. Hlasující vybrali k realizaci devět návrhů. Nižší počet zvolených návrhů souvisí s tím, že oproti prvnímu ročníku se zvýšil limit na jeden projekt z původního půl milionu na rovný milion.

Mezi návrhy obyvatel jsou například stezky pro chodce a cyklisty, hřiště pro sport, ale třeba i kuličková dráha. V Chebu se díky Mega nápadům umístilo na ulici piano, na které si může kdokoli zahrát. Vznikla stezka pro bosé nohy nebo ohniště u rybníka v Maškově. Jedním z nápadů, který se postupně rozšiřuje, je i aplikace timeTrip, díky níž je možné prohlížet si v mobilním telefonu části města v podobě, jakou měly v minulosti.

Zdroj: čtkNepřehlédněte