10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Napsal hudbu Chlupatého kaktusu a krom toho dělal tisíc dalších věcí. Emil František Burian

„Život je proto krásný, že se ho ustavičně snažíme po svém přetvořit a v boji o svou představu života stárneme s blahým pocitem vykonaného díla, přestože víme, že jsme vlastně neučinili nic jiného, než že jsme svým dědicům zanechali takovou nedokonalost, již oni musí přetvořit po svém, aby jejich děti měly co dělat s opravováním toho, co rodiče učinili nedokonale, a tak dále a stále výše bez ustání.“ E. F. Burian

Reklama

Emil František Burian se narodil 11. června 1904 v Plzni, kde se jeho otec, slavný český barytonista Emil Burian (1876 v Rakovníku – 1926 v Praze) zastavil na pár sezon při přesunu ze záhřebského angažmá do freiburgského. Strýc Karel Burian (1870 v Rousínově – 1924 v Senomatech) byl jedním z nejslavnějších tenoristů své doby, takže nepřekvapilo, že malý Emil v dětství projevoval značný hudební talent. Ze smíchovského gymnázia přešel na konzervatoř, kterou absolvoval v mistrovské kompoziční třídě prof. Josefa Bohuslava Foerstera v roce 1927. Už v době studií se úspěšně prosadil jako hudební skladatel v pražském Národním divadle.

E. F. Burian byl členem levicově orientované literární skupiny Devětsilu. V letech 1926-27 spolupracoval s Osvobozeným divadlem, odkud po rozepřích s Jindřichem Honzlem spolu s Jiřím Frejkou odešli a založili si vlastní Divadlo Dada. Poté spolupracoval s Frejkovou scénou Moderní studio. Roku 1927 založil hudebně recitační soubor Voiceband. Přelom 20. a 30. let trávil Burian v Brně, Olomouci a zase Brně. V září 1933 založil divadlo D 34 – číslo označovalo vždy letopočet konce sezony – působilo v malém sálku v Jugmannově ulici.
Divadélko se stalo rázem senzací nejen v českém divadelním dění. Jeho popularita a význam brzy překročily hranice. Jmenujme alespoň některé z významných inscenací, které určovaly v neopakovatelné Burianově interpretaci jeho styl. Byla to Burianova adaptace Máchova Máje, Žebrácká opera a Nezvalovy Milenci z kiosku, k nimž posléze přidal legendární inscenaci jeho poetických her Ma.

Jeho Slunečnice se otáčí každým dnem za sluncem. I když tu skladatel Nováček už 40 let není

V roce 1941 získal E. F. Burian pro své divadlo mnohem větší prostor v budově Legiobanky v ulici Na poříčí. Při divadle založil Hereckou školu, která vychovávala mladé herce, režiséry i scénografy pro divadlo. Když byl v témže roce 1941 zatčen gestapem, Déčko bylo uzavřeno; byl vězněn postupně v terezínské Malé pevnosti a koncentračních táborech v Dachau a Neuengamme u Hamburku. Na konci války se při bombardování vězeňské lodi Cap Arcona zachránil skokem do moře.

V červnu 1945 se nechal zvolit předsedou Družstva Divadel práce a stal se ředitelem hned pěti divadel naráz – vedle obnoveného Déčka, které dostalo název D 46, také Karlínské operety a tří scén brněnského Národního divadla. Mimo to byl první dva poválečné roky kulturně-politickým komentátor Čs. rozhlasu a v letech 1945-49 řídil týdeník Kulturní politika, v němž působila řada později známých novinářů – A. J. Liehm nebo Stanislav Budín. Ve volbách roku 1948 byl zvolen do Národního shromáždění za KSČ ve volebním kraji Kladno. Zasedal zde do konce funkčního období, tedy do roku 1954. Roku 1951 poté, co hrozil bezprostřední zánik jeho divadla, převedl své D 51 do svazku Československé armády, a to se pak stalo Armádním uměleckým divadlem. V roce 1955 z armády odešel a divadlo přejmenoval opět na D 34.

Hm, hm, ach ty jsi úžasná nebo Sám s děvčetem v dešti. To jsou nesmrtelné hity R. A. Dvorského

V roce 1923, tedy ve svých devatenácti letech, vstoupil z přesvědčení do KSČ, což ovlivnilo jeho další činnost, která byla často až agitační. V předválečných letech mimo jiné ve svém divadle zorganizoval protestní petici proti uvěznění slavného ruského režiséra Vsevoloda Mejercholda, který byl později na Stalinův příkaz zavražděn. V poválečné době se stal jedním z předních účastníků nastupující nomenklatury komunistické kultury. Patřil však k osobnostem, které byly do značné míry režimu nepohodlné a nevypočitatelné a byl často kritizován zprava i zleva. Po XX. sjezdu KSSS (1956) se stal jedním z nejsilnějších kritiků tzv. kultu osobnosti, což mu způsobilo problémy ve vztahu k tehdejšímu vedení KSČ.

Podíváme-li se na Burianovo dílo, je úctyhodné. Natočil dva filmy, Věra Lukášová (1939, vlastní scénář podle novely Boženy Benešové) a Chceme žít (1949, vlastní scénář podle románu Karla Nového). Také k nim napsal hudbu, stejně jako k další dvacítce filmů (Před maturitou, Vojnarka, Ulička v ráji, Siréna, Karhanova parta, Psohlavci nebo populární Cesta do pravěku). Také složil 8 oper a dva balety, psal také scénickou hudbu a koncertních skladby. Burianovo literární dílo zahrnuje filmové scénáře, libreta oper, melodrama, divadelní hry a dramatizace, básně, povídky, romány a studie o hudbě a divadle. Vlastní divadelní hry začal Burian psát až po roce 1945, kdy se zcela přiklonil k modelu socialistického realismu a stal se jeho zaujatým obhájcem – napsal jich devět.

Před 150 lety se narodil Jaroslav Kvapil. Legendární divadelní režisér, autor Rusalky a svobodný zednář

Vedle všeho ostatního se stihl i celkem třikrát oženit; měl dvě děti – herečku Národního divadla Kateřinu Burianovou (*1946) a písničkáře a básníka Jana (*1952).
Získal Státní cenu (1947) za hudbu k Siréně, Řád 25. února 1948, Řád práce a titul Národního umělce (1954). Emil František Burian zemřel údajně na selhání jater 9. srpna 1959 v Praze ve věku pouhých 55 let. Četl jsem čísi názor, že Buriana zabila běžná komplikace a fakt, že v SANOPZu byli doktoři sice stranicky na výši, ale profesně mizerní.
Pohřben je na Vyšehradě. Po jeho smrti byla scéna upravena na Divadlo E. F. Buriana (1960 až 1991).
A na jeho počest byl natočen film Blues pro EFB (1980, režie Vladimír Sís).

Zdroje: Jaroslav „Krib“ Lopour: ČSFD; Mojmír Weimann, Národní divadlo Brno; Vojtěch Vavryš: Kladivo na divadlo; Wikipedie

FOTO: E. F. Burian

E. F. Burian - čro vltavaE. F. Burian - Karel-Burian-Emil-Burian-Šumava-1912 ndE. F. Burian - místa paměti národaE. F. Burian - kam po českuE. F. Burian - e9d705e2-ede5-47ff-9858-14b03ba7b07f
Další fotky
E. F. Burian - opera +
Dnes, 17:30
Začátkem 30. let si Stalin svou pozici ve vedení sovětské komunistické strany i SSSR upevnil...
Dnes, 16:00
Pokud se rozhodnete pro zajímavý pěší výlet po Rokycansku se záměrem poznat památky, které leží...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Nordic Telecom i nadále úspěšně pokrývá další lokality svým Nordic 5G internetem. Přes prázdninové měsíce...
Dnes, 14:00
Antonín Strnad, narozený 10. srpna 1746 v Náchodě, byl meteorologem, geografem, profesorem a rektorem Univerzity...
dýně
Dnes, 11:30
S podzimem přichází doba dýňová. Tykve všech tvarů a barev se hodí nejenom do kuchyně...
Dnes, 10:00
Otřásl tehdy celým světem, už jen proto, že Aldo Moro (nar. 23. 9. 1916) byl...
The Infinite Seas
Dnes, 09:03
Jana Fabiánová se cítí jako jazzová zpěvačka, a to proto, že jazz se jí zpívá...
Dnes, 08:00
Přírodní představení pod širým nebem, o němž s klidným svědomím můžeme říct, že je klasikou,...
Včera, 17:30
Knižní svět, blesky fotoaparátů, osobnosti českého filmu, aktivní novináři a vzrušení fanoušci. A nad tím...
Včera, 16:00
Někteří lidé říkají, že pohyb je fajn, ale tím hlavní při hubnutí má být strava....
Včera, 14:00
Když dal roku 1466 papež Pavel II. krále Jiřího z Poděbrad do klatby, protože se...
Reklama