Národní muzeum nabízí netradiční návštěvu doby faraonů

V Národním muzeu je až do 31. ledna 2020 k vidění unikátní výstava kombinující moderní multimediální technologie s originálními historickými předměty s názvem Tutanchamon RealExperience. Expozice byla připravena ve spolupráci s italskými partnery Civita Mostre e Musei a společností Laboratoriorosso.

Návštěvníkům se na výstavě naskytne příležitost blíže se seznámit s příběhem jednoho z nejznámějších egyptských faraonů – Tutanchamonem, který vládl přibližně v letech 1333 až 1323 př. n. l. V první části výstavy je umístěn výběr originálních předmětů, jejichž prostřednictvím se návštěvníci seznámí s tím, jaké představy měli staří Egypťané o posmrtném životě. Většina těchto artefaktů, běžně veřejnosti nepřístupných, pochází ze sbírek Náprstkova muzea. Z Musea August Kestner v Hannoveru je na výstavu zapůjčena socha mladého faraona.

Druhá část výstavy je postavena na multimediálním systému vyvinutém s použitím nejnovějších technologií, který návštěvníkům umožní projít si charakteristické rysy egyptské civilizace od Théb až po Údolí králů a v další části pak sledovat posmrtný život faraona a jeho poddaných.

Výstava je zakončena částí věnovanou profesoru Jaroslavu Černému (1898–1970), jedné z klíčových postav české egyptologie, který většinu svého života zasvětil studiu starověké vesnice královských řemeslníků Dér el-Medína.

FOTO: Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience

Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience - Tutanchamon – Národní muzeum 8,19Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience - Tutanchamon – Národní muzeum 8,19Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience - Tutanchamon – Národní muzeum 8,19Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience - Tutanchamon – Národní muzeum 8,19Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience - Tutanchamon – Národní muzeum 8,19
Další fotky
Národní muzeum – Faraon Tutanchamon RealExperience - Tutanchamon – Národní muzeum 8,19

Tutanchamon RealExperience připravená ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem FF UK je jednou z výstav, které letos připomínají 100 let české egyptologie. Další se koná v Náprstkově muzeu a v Karolinu. Za rok by mělo připomenutí zásluh českých archeologů vyvrcholit v Národním muzeu velkou výstavou Sluneční králové, která má být plná originálů především z egyptských sbírek a z mnoha institucí z celého světa.

Vstupné na výstavu je 320 korun, snížené 270 korun a rodinné 520 korun.

Symbol začátku a konce lidského života. Návraty první hvězdné dámy

Dnes, 08:00
I když naše duše není vidět a nemá ani žádnou hmotnost, vůni či chuť, cítíme...
Včera, 17:30
„Zbláznil jsem se na zimní olympiádě v Innsbrucku. Zatáhl se mi mozek, jako kdyby přišla...
Včera, 16:00
Nápadné a velmi dekorativní čemeřice zdobí zahrady častokrát už od prosince či ledna, leckdy kvetou...
Včera, 14:00
Když v únoru roku 1923, britský, amatérský archeolog Howard Carter, odpečetil Tutanchamovu hrobku, kterou objevil...
Včera, 11:30
Minule jsme se podívali, jakým nádobím a pomůckami byly vybavené domácnosti před čtyřiceti lety. Dnes...
Včera, 10:00
Stavovské povstání bylo v plném proudu, válčilo se, politikařilo. Skandální případ prvorozené dcery mocného rodu Smiřických...
Včera, 08:00
Vinná réva se v pražských Modřanech pěstovala už ve 12. století. Kníže Soběslav II. tehdy...
15.2.2020
Což vám potvrdí každý, kdo je někdy doma měl. Drobní hlodavci mají tělíčko dlouhé asi...
15.2.2020
Otakar Španiel se zúčastnil dvakrát Letních olympijských her, kde soutěžil v uměleckých soutěžích, v disciplině...
15.2.2020
Už od dětství byla spíše uzavřená a nemluvná. V pozdějších letech trpěla depresemi, které prohluboval...
Reklama