• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Národní park České Švýcarsko hledá dobrovolné hasiče

  9.8.2022
  Redakce

  Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro dohled nad místy, kde hasiči už ukončili hašení požáru. Původně se předpokládalo, že na předaná místa budou dohlížet dobrovolní hasiči zejména z Ústeckého kraje, ti jsou ale často vyčerpaní. Podle mluvčího správy parku Tomáše Salova by pomohlo, kdyby se obce jako zřizovatelé dobrovolných hasičů hlásily s nabídkami samy. Správa potřebuje nasmlouvat nejméně 15 jednotek, po předání celého požářiště jich bude v jednu chvíli potřeba pět až sedm denně, muži se však musí střídat.

  „Obvoláváme různé zřizovatele a ptáme se jich na jejich možnosti. Většinou je to i ve vzdálenějších částech Česka, protože ti lokální hasiči jsou tím hasebním zásahem často velmi vyčerpaní,“ uvedl Salov.

  Hasiči správě parku v pondělí předali první ze čtyř oblastí, kde práce ukončili. Plochu o 430 hektarech hlídají dvě dobrovolné jednotky, tedy osm hasičů. Oblast nedaleko obce Růžová má od pondělí na starost jedna jednotka z Křešic v Děčíně. V úterý ráno ji měl vystřídat další tým hasičů. Nečekaně se tak nestalo a dorazit má až večer dobrovolná jednotka ze Středočeského kraje.

  Každá jednotka, která dohlíží na uhašená místa, má k dispozici svou cisternu, která pojme 4000 litrů vody. Správa parku požářiště dvakrát denně monitoruje dronem s termovizí, přístroj zatím ohnisko neobjevil. Samotní hasiči pak každé dvě hodiny chodí oblast kontrolovat s termokamerou.

  „Oblast procházíme ve dvoučlenných pravidelných hlídkách a zjišťujeme, jestli se to náhodou nerozhořelo,“ řekl novinářům velitel družstva hasičů Křešice Petr Tobiáš. Dobrovolníci mají provizorní stanoviště asi 200 metrů od místa, kde se požár zastavil. U cisterny mají lehátka, aby si mohli odpočinout a přes noc se i vyspat. Podle velitele se v noci na hlídku vypraví vždy jeden člen jednotky a ten po návratu vzbudí dalšího muže, aby hlídku převzal.

  Kromě cisterny jsou v oblasti rozmístěné i sudy, každý pojme 200 litrů vody. Hasiči je mají k dispozici pro případ, že by se někde objevilo ohnisko. Ze sudu mohou nabrat vodu do speciálního vaku, který nosí na zádech a oheň tak mohou okamžitě začít likvidovat.

  Jednotka z Křešic přijela na místo v pondělí ráno, v úterý ráno ji měli vystřídat další hasiči. Podle velitele jsou místní hasiči vyčerpaní, někteří jsou navíc stále zapojeni do zásahu. „Kvůli tomu, že nebyli v práci 14 dní, tak není úplně na místě říct zaměstnavateli, že si berou dovolenou kvůli brigádě, protože tohle je v podstatě placená brigáda,“ uvedl Tobiáš. Jeho slova potvrdil dobrovolný hasič Tomáš Belica. Řekl, že má štěstí, protože je zaměstnaný u svého otce i tak jde podle něj o komplikaci, protože počítal s tím, že bude mít v úterý volno. „Každopádně už nás chtějí zase na zítra (středu), to už nebude tak jednoduché zkombinovat,“ dodal.

  Zdroj: ČTK, sk  Nepřehlédněte