Nárožný strojvedoucím i románek Soboty a Vondráčkové, takové bylo natáčení slavné komedie

Komedie z roku 1977 režiséra Ladislava Rychmana s názvem Jen ho nechte, ať se bojí není tak často reprízovaným filmem, jako jiné, ovšem díky obsazení takových hvězd jako Sobota, Nárožný, Menšík, Vondráčková, Krampol a další je dozajista zárukou dobré zábavy. Samotné natáčení pak bylo často doslova adrenalinovým zážitkem.

Film o podivínském hudebním skladateli, o jeho románku se zpěvačkou a o tom, jak se potřebuje bát, aby složil hit. Trochu fantaskní zápletka, která je ale v podání zmíněných herců zábavnou podívanou.

Nárožný strojvedoucím

Ve filmu se objeví scéna, ve které Mydloch, kterého hraje Petr Nárožný, řídí lokomotivu. Nejedná se zde o žádný podvod, Nárožný skutečně lokomotivu řídil. Jelikož se jednalo o malý stroj, kde bylo málo místa, topič i strojvůdce museli vystoupit, Nárožného instruovali co má dělat a jak. Členům štábu se to sice moc nelíbilo (pochopitelně se báli), ale nic jiného jim nezbylo. A tak se známý komik stal i mašinfírou.

První detektivka na světě. Uhodnete, kdo je jejím autorem?

To ale není vše, lokomotiva byla pro natáčení zapůjčena z cukrovaru a proslýchá se, že ji dokonce natírali černým pivem, prý aby se víc leskla.

Luděk Sobota a Helena Vondráčková

Nezapomenutelnou scénou je ta s přitloukáním hřebíčku do zdi, které provádí Aleš Brabec v podání Luďka Soboty. Zůstalo téměř bez povšimnutí, že Luďkovi Sobotovi přitlučení hřebíčku ve filmu trvalo 3 minuty a 25 vteřin a prakticky celá scéna, že je nadabovaná. To však nic nezměnilo na faktu, že oběma protagonistům to ve filmu, lidově řečeno „sedělo“. Jak by také ne, Helena Vondráčková se v jednom z pozdějších rozhovorů přiznala, že partnerský pár nehráli pouze ve filmu, ale že si při natáčení byli s Luďkem Sobotou více než blízcí a měli spolu románek i ve skutečnosti.

Hořící dům byl skutečný

Scéna, ve které hoří dům, nebyla pro natáčení snadná. Dům totiž hořel opravdu a pro štáb i herce tak po dobu natáčení musely být připraveny ústupové cesty. Scéna byla dokonce natáčena třemi kamerami najednou. Pro toto natáčení posloužil dům na pražském Žižkově, který byl dva dny po natáčení zbourán.

Před 80 lety měl premiéru Přednosta stanice, jeden z nejlepších filmů Vlasty Buriana

Problémy dalších herců

Ve filmu se mihlo skutečně velké množství hereckých hvězd. Ne všechny však byly z natáčení nadšení. Takový Slávek Šimek se velmi bránil tomu hrát v tomto snímku. Hájil se tím, že není žádný herec a že má rád svůj klid. Až poté ho přemluvili kolegové z divadla Nárožný se Sobotou, aaby prý měli alespoň vzpomínku, že spolu dělali. A tak Šimek souhlasil.

Naproti tomu herecká legenda Vladimír Menšík měl na natáčení jiné starosti. V té době už trpěl astmatem a všude s sebou nosil svůj kufřík s injekcemi.

Film se nakonec nestal jen hitem komediálním, ale i hudebním. Hudbu k němu napsali Jiří Malásek a Jiří Bažant, texty pak Ivan Mládek, Jan Vodňanský, Pavel Kopta a Ivo Fischer. Všechny písně v podání Heleny Vondráčkové také později vyšly na gramofonových deskách a staly se velmi oblíbenými.

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama