Náš nejvýznamnější loutkář kreslil oběma rukama současně, vytvořil tak i Švejkovu loutkovou armádu

Před 109 lety se narodil český výtvarník, ilustrátor, malíř, sochař, režisér animovaných filmů, ale především výborný loutkář Jiří Trnka. Byl to právě on, kdo vytvořil i loutkovou armádu v čele s Josefem Švejkem.

Jiří Trnka se narodil 24. února 1912 v Plzni. Právě zde ovlivnil jeho budoucnost jiný loutkář, Josef Skupa, autor Spejbla a Hurvínka. Trnka se ale od třicátých let minulého století věnoval nejprve knižní ilustraci, pak přešel k loutkářství a divadelní scénografii. Po skončení druhé světové války se stal jedním ze zakladatelů nového pražského studia kresleného filmu Bratři v triku. Na svém kontě má přes sto dvacet různých, většinou však dětských, pohádkových knih, které ilustroval.

Trnka se ale podílel i na čtyřech desítkách filmů, ať už kreslených, nebo loutkových. Československý loutkový film díky němu začal psát svou nejslavnější éru, což potvrzují i četná ocenění z Evropy i zámoří. Benátky a Paříž byly očarovány Špalíčkem, Francouzi si pak oblíbili například Bajaju.

„Walt Disney Východu“ i zakladatel českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nedožil ani šedesátky

S Werichem je pojilo velké přátelství

Mezi Trnkovy nejznámější filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk, které namluvil jeho přítel Jan Werich. Ten byl skutečně jeho velmi dobrým přítelem, Trnka totiž na oplátku vytvořil kostýmy pro jeho film Císařům pekař a ilustroval jeho knihu pohádek Fimfárum.

Mezi další významné Trnkovy počiny patří také Sen noci svatojánské podle předlohy Williama Shakespeara.

Postavil loutkovou armádu

Ovšem, nezapomenutelnou se stala jeho trilogie o dobrém vojáku Švejkovi, jejíž první díl spatřil světlo světa v roce 1954. První díl zachycuje Švejka na haličském nádraží, kde znuděnému nadporučíku Lukášovi opatřuje koňak. Když se však s lahví vrací přes nádraží, zastaví ho poručík Dub, a jelikož mu Švejk s nevinnou tváří tvrdí, že nese železitou vodu, musí obsah láhve na místě vypít. V podobně humorném duchu se nesou i zbylé částí tohoto komediálního počinu.

Film, ve kterém hrál Jan Werich Hermanna Göringa rozplakal i Stalina

Trnka zkrátka věděl, jak zaujmout a jak své obecenstvo pobavit, ať už se jednalo o děti či dospělé. Můžeme bez okolků říci, že byl největším českým umělcem druhé třetiny minulého století a za svá díla obdržel po celém světě na sedmdesát různých cen. Za „vojenské“ Švejkovy osudy získal v roce 1954 na MFF v Karlových Varech Cenu za nejlepší loutkový film a o dva roky později na MFF v uruguayském Montevideu Velkou cenu v kategorii kreslených a loutkových filmů.

Byl výjimečným umělcem

O Trnkově výjimečnosti snad nejlépe vypovídá i zajímavost, jako jeden z mála ilustrátorů na světě, ne-li vůbec jediný, kreslil pravou, levou i oběma rukama současně. K psaní však používal pouze pravou.

Jiří Trnka bohužel zemřel 30. prosince 1969 v Praze, ale pohřben je „doma“ na plzeňském hřbitově.

Dnes, 18:29
Film Cesta do Kandaháru vypráví příběh sourozenců Příhodových, Československých reprezentantů ve sjezdovém lyžování, kteří se...
Dnes, 17:46
Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na ně...
Dnes, 16:50
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 16:50
Blíží se narozeniny vašeho šéfa, případně jeho odchod do důchodu či jiná významná událost, a...
Dnes, 15:35
Po zimě věnujte pozornost střeše domu, fasádě, oknům i dveřím a nakonec i cestičkám a...
Dnes, 13:25
Musí to být velmi záhadný svět. Svět, ukrytý v temně narudlém přítmí. Mateřská hvězda je...
Dnes, 11:20
Punková skupina Tři sestry, která je známá například díky hitům Průša nebo Život je takovej,...
Dnes, 11:15
Manželé František Smolík a Milada Ortová, herecký pár rodilých Pražáků, kteří se v Praze narodili...
Dnes, 10:42
Studentská organizace nesouhlasí s opětovnou pracovní povinností mediků v nemocnicích, kterou vláda ode dneška nařídila....
Dnes, 08:23
Nový časopis pro nejmenší děti, který jim pomáhá objevovat svět kolem sebe. Nápaditou formou, vkusnými...
Dnes, 04:00
Mezinárodně uznávaný svátek Mezinárodní den žen letos slaví sto desáté výročí. Mnohdy historicky zpolitizovaný svátek...
Reklama