16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Naše planeta připomíná vajíčko uvařené na hniličku. Je stále živá a dává o sobě vědět

Další fotky

Pokud milujete antickou kulturu a netoužíte po přeplněných mořských plážích, navštivte Pompeje. Archeology odkryté město, které se zachovalo ve velmi dobrém stavu. Nikoliv díky ohleduplnosti válek, které se za uplynulá staletí přehnaly touto krajinou. Byla to vrstva sopečného popela, která zastavila plynoucí čas města v okamžiku jeho zkázy. O tu se postarala kuželovitá hora, která se vypíná asi deset kilometrů odtud. I když, se svými necelými třinácti sty metry to jistě žádný obr není. Nenechte se však mýlit. Mezi horami je sice Davidem, ale má na svědomí daleko víc lidských životů, než všechny velehory světa.

Reklama

Vesuv zná jistě každý. Nejen dnes, ale i před mnoha staletími. Jeho dýmající kužel byl vždy důvodem k nejhorším obavám. Tak tomu je dodnes. Sopky bývají často nevyzpytatelné, umíněné, vymykají se lidským předpovědím. Mají i podobné vlastnosti jako lidé. Jsou někdy lstivé a zákeřné. Je velmi těžké odhadnout, co provedou. Přesto se o to lidé pokoušejí. Někdy se jim to i podaří. Při erupci sopky svatá Helena v USA, 18. 5. 1980, bylo obětí méně než prstů na jedné ruce. Děsivý živel smetl vše kolem sebe, ale lidé unikli. Pro antický svět to byla pomsta bohů, pro křesťanský svět brána pekelná.

Nejvyšší horou světa nemusí být Mount Everest. Trumfne ho sopka?

Země je stará více jak čtyři miliardy let. Jak to, že ještě dosud nevychladla? Chodíme vlastně po tenké a tuhé skořápce. Naše planeta připomíná vajíčko uvařené na hniličku, i s tím vzájemným poměrem části tuhé a tekuté. Kdysi byla tekutá celá. Prvky se přeskupily podle hustoty. Železo kleslo k jádru, lehčí prvky vyplavaly na povrch. O další přísun tepla se postaraly radioaktivní prvky v horninách a jejich štěpení. Výzkum sopek je velmi náročnou a velmi rozsáhlou vědeckou disciplínou. Souvisí s deskovou tektonikou. Laicky řečeno, tuhá skořápka hornin, se sopkou na povrchu, putuje na polotekutém plášti a sopka žije, dokud její kráter leží nad tzv. horkou skvrnou. Uplynou miliony let, kužel sopky se posune, a proud magmatu se zastaví. Sopka vyhasne.

Legenda praví, že pes spadl do tůně s horkým tryskajícím pramenem. Tak byly objeveny Karlovy Vary

Na planetě Marsu toto zřejmě neplatí. Desková tektonika tam nefunguje, proto mohou sopky růst do naprosto obludných rozměrů. Sopka s poetickým názvem Sněhy Olympu, či Olympus Mons, je toho důkazem. Základna velká jako celá Francie, výška 26 km, a do kráteru by se vešel hravě celý Londýn.

 

FOTO: Sopky

Sopky - sopka St. HelensSopky - Zkamenělá těla v PompejíchSopky - VesuvSopky - PompejeSopky - ostrov Krakatoa
Další fotky
Sopky - kráter VesuvuSopky - poloha sopky Krakatoa

Musíme se smířit s tím, že sopky a jejich výbuchy jsou a nejspíš i navždy budou mimo lidské možnosti ovládání. Jediné, co může člověk udělat, je dokonale sopky poznat a vědět, kdy bude nutné se jim klidit z cesty. Naše planeta není zdaleka tak veliká a každý větší sopečný výbuch je znát. Třeba špatným a deštivým létem na opačné polokouli. Nebo zastavením letecké dopravy. Když v roce 1883, vybuchla sopka Krakatoa, v Sundské úžině, bylo její hřmění slyšet na tisíce kilometrů daleko. Rozvlnila se i hladina v Lamanšském průlivu, na opačném konci světa. Naše planeta je stále velmi vitální.

 

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama