• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Naše vlajka slaví 103. narozeniny, jaká byla její historie a jak mohla také vypadat?

  30.3.2023
  Jaroslav Svoboda

  Česká vlajka je jedním z našich státních symbolů. Od roku 1920, kdy byla schválena, prošla několika modifikacemi, aby se z původní vlajky československé stala i ta samostatná česká. Tak, jak ji známe nyní, ale vypadat nemusela, existovala i řada dalších návrhů.

  Exkurz do historie

  Historickou vlajkou Čech byla bílo červená bikolóra, taková jako má Polsko. Ta vycházela z tradice vojenského praporu využívající barvy erbu Českého království. V období národního obrození pak byla doplněna o modrou barvu v rámci panslovanské myšlenky. Vychází však z nizozemské vlajky a pro odlišení od ostatních trikolór bylo v roce 1920 rozhodnuto, že pole přidané modré barvy bude mít tvar klínu. Jeho význam pak byl vykládán jako symbol Slovenska

  V roce 1918, kdy celá společnost slavila vznik samostatného státu, vyvstala logická otázka: jakou bude mít nový stát vlajku? Nejprve se používala „stará“ bikolóra. V roce 1919 pak dostala na popud univerzitního profesora G. Friedricha za úkol vytvořit návrh vlajky nové. Návrhů se sešlo hned několik a vyhrál ten s horizontální bikolórou s klínem.

  Autorem vítězného návrhu byl státní úředník Jaroslav Kursa a zajímavostí je, že navrhovaný modrý klín původně zasahoval jen do jedné třetiny vlajky, po dalších úpravách byl ale prodloužen až do její poloviny. Podobu nové vlajky pak 30. března 1920 posvětili i poslanci vlajka se tak stala oficiální vlajkou Československa.

  Další zajímavostí je, že naše vlajka byla v době vzniku jednou z prvních vlajek na světě, které používaly klín. Dnes mají podobnou vlajku například Filipíny.

  Boje o vlajku

  Československá vlajka v podobě, jaké ji známe, byla oficiálním státním symbolem v letech 1920–1939 a 1945–1992. Po rozdělení Československa přijala vlajku shodného vzhledu Česká republika jako nástupnický stát. Ani to však nezůstalo bez odezvy. Bylo to totiž v rozporu s dohodami mezi českou a slovenskou politickou reprezentací. Vladimír Mečiar tehdy dokonce nárokoval nespecifikované kompenzace pro Slovensko za užívání československé vlajky Českem. Vlajka nám však zůstala a místo Slovenska nově znamenal modrý klín zemi Moravskou, která pod touto barvou v historii vystupovala na bojištích.

  Zdroj: Wikipedia


  Témata:

  Nepřehlédněte