Naši psí společníci mohou v zimě strádat. Jak se o ně správně postaráme

Další fotky

Je vám zima? Sněží, mrzne, panuje blátivo a vlhký chlad? Pořádně se obléknete – a co váš pes? Že mu přece stačí srst, protože je zvíře? Ale kdepak, potřebuje zimní péči!

Sníh většině psů vyhovuje. Skvěle nese pachy a dá se v něm dovádět, honit se a válet. Horší je to s podmínkami v nižších polohách a ve městech, kde poslední roky sníh nahrazuje nepříjemné bláto. Pokud vůbec napadne, mění se rychle v břečku prosycenou solí, škodlivou pro psí tlapky. I pes kdysi vyšlechtěný do tuhé severské zimy tu naši středoevropskou nemusí dobře snášet. A co plemena původně z teplejších jižních krajin či krátkosrstá nebo určená jako domácí společníci?  Nesmíme zapomenout na to, že psi sdílejí s člověkem jeho prostor a řada z nich pobytem v zateplených domovech poněkud zchoulostivěla.

Zima, zima, mráz – posilníme se něčím dobrým? Těmto potravinám se ale vyhněte!

Při stanovení vhodného „zimního režimu“ záleží na konkrétní rase i osobním naturelu našeho psa. Základem všeho je péče o srst. Pravidelně ji rozčesáváme a kartáčujeme, aby jej chránila před sněhem a deštěm. V zimě psa rozhodně nenecháme ostříhat, jeho kožíšek je zdrojem tepelné izolace. S jednou výjimkou: chlupy na tlapkách, mezi polštářky a prsty opatrně zastřihneme tak, aby se na ně zbytečně nelepil sníh a led. Zmrazky psům při chůzi značně překážejí a mohou způsobit praskliny v polštářcích. Otřít, omýt vlažnou vodou a osušit tlapky je před vpuštěním psa do domácnosti zapotřebí nejen kvůli hygieně: při dešti, sněhu a blátě bez debat.

Pes nepatří jako dárek pod stromeček

Psí srst udržujme v čistotě, ale ne vždy je nezbytná koupel. Často postačí kartáč a vlhký ručník (případně namočený do naředěné octové vody). Hodně psů si během venčení „ohodí“ některé partie těla (břicho, vnitřní stranu stehen); najdou se borci, kteří si přinesou domů bahno až na zádech. Některým plemenům a jejich křížencům vadí v zimním počasí dlouhé chlupy obličeje, vousy, husté obočí (např. knírači, jorkšíři a další teriéři, bearded kolie aj.). Také zde platí, že mokrou / znečištěnou srst je třeba ošetřit. V bílých závějích se pes s chutí vyválí a očistí se sám (doporučeno také pro koberce!), ale osušit jej při návratu je žádoucí.

Pes jako nejlepší kamarád k hyperaktivním dětem. Nezáleží na plemeni ani pohlaví, důležitá je povaha

Možná se vám zdá, že váš pes je otužilý a unese mytí či koupel pod širým nebem. V zimě určitě ne! Koupání během této roční doby, pokud je nevyhnutelně třeba, by mělo proběhnout za pokojové teploty, v co nejkratším čase a v teplé vodě, raději s protiskluzovou podložkou. Následovat má důkladné vysušení. Pes nesmí ven, dokud nedoschne – to platí i pro případy, když se vám během zimní procházky ocitne ve vodě. V zimě jsou psi ohroženi respiračními chorobami stejně jako lidé, tím spíše, že se pohybují v nižších vrstvách ovzduší; ty jsou více prosyceny škodlivými zplodinami, které napomáhají onemocnění.

Pes se může na obojku uškrtit. Poradíme, jak vybrat ten správný pro vašeho psa

Oblečky pro psy se objevují stále častěji a nejedná se o změkčilost. Platí to pro choulostivější anebo hladkosrstá plemena bez omezení velikosti. Nejsou vhodné okázalé modely. Nebudete je nosit vy, ale váš pes, a ten vyžaduje, aby byly hlavně pohodlné! Vyhněte se pleteným šatečkům, provlhnou a pak studí. Povrch zimního oblečení musí být z materiálu nepromokavého, ale prodyšného. Je lépe pořídit alespoň dva kusy obleků na výměnu kvůli praní či poškození. Pokud teploty výrazně poklesnou, uvítají teplou výbavu rovněž menší psíci se středně dlouhou srstí. Postupujte individuálně: psi se třesou chladem – tak jako lidé… Kočky vám oblečení kategoricky odmítnou! Výjimku tvoří bezsrsté sfinxy, které potřebují opečovat i za příznivějšího počasí.

Kočka neposkytuje služby, kočka poskytuje sebe. Co pronesly o kočkách známé osobnosti?

Zbytečným luxusem nejsou ani botky pro psy. Zejména v toxickém a znečištěném prostředí měst chrání také před poraněním či poleptáním. Zvykejte na ně psa postupně, třeba po jedné, a pozvolna. Připadají vám psí botičky dekadentní? Před vycházkou svému psovi ošetřete tlapky lékařskou vazelínou, indulonou nebo čistým sádlem, případně veterinárním ochranným krémem. Po procházce psí nohy prohlédněte kvůli případným prasklinám polštářků či podrážděným místům, a znovu namažte. Pokud mrzne, zkontrolujte psovi uši (krátkosrstá a citlivější plemena). Jsou jejich špičky studené / suché a tvrdé / zbělely či zrudly? Mohlo dojít k omrzlinám, které si žádají veterinární ošetření.

FOTO: Naši psí společníci mohou v zimě strádat

Naši psí společníci mohou v zimě strádat - pes a sníhNaši psí společníci mohou v zimě strádat - vycházka ve sněhuNaši psí společníci mohou v zimě strádat - sníhNaši psí společníci mohou v zimě strádat - huskyovéNaši psí společníci mohou v zimě strádat - spáč
Další fotky
Naši psí společníci mohou v zimě strádat - dováděníNaši psí společníci mohou v zimě strádat - hra ve dvouNaši psí společníci mohou v zimě strádat - zábavaNaši psí společníci mohou v zimě strádat - v závějiNaši psí společníci mohou v zimě strádat - mezi garážemiNaši psí společníci mohou v zimě strádat - sněžná maskaNaši psí společníci mohou v zimě strádat - kabátekNaši psí společníci mohou v zimě strádat - obutíNaši psí společníci mohou v zimě strádat - koupelNaši psí společníci mohou v zimě strádat - po koupeliNaši psí společníci mohou v zimě strádat - lahůdkaNaši psí společníci mohou v zimě strádat - pelíšekNaši psí společníci mohou v zimě strádat - usínáníNaši psí společníci mohou v zimě strádat - spolu

V zimních měsících psy nepřekrmujeme, ale musí jíst pravidelně a dobře, aby si udrželi energii a teplo. Zvýšené dávky potravy patří psům, kteří pobývají venku, a psům pracovním. Chováte psy mimo dům? Nenechávejte štěňata venku. Pro dospělé psy zajistěte útulek. Přístřešek musí být dobře izolován proti chladu, vlhku, větru a průvanu. Lůžko / podestýlku – ideálně vyvýšenou postel s polstrovanou vložkou, přikrývkami a případně starým oblečením – je třeba udržovat v suchu a čistotě, už proto, že hmyz se v zimě stahuje k teplu. Starší a artritičtí psi by měli mít v mrazivějších dnech zajištěno vyhřívání. Pes potřebuje stálý přístup k čisté vodě, ale prodávají se vyhřívané misky.

Pes hrající na piano nebo tancující papoušek. Nejvtipnější zvířecí kousky

Na co si dát v zimě pozor? Na nemrznoucí kapaliny: psy jejich sladká příchuť láká. Pětikilového psa usmrtí čtyři čajové lžičky fridexu. Na návnady na potkany, bývá jich rozmístěno více. Na artritidu, osteoartrózu a kardiovaskulární onemocnění vašich psů, protože zimní období je pro ně nepříznivé. Na mrazivé počasí, kdy se vyplatí zkrátit u citlivějších plemen procházku. Na led a náledí, na kterých může pes uklouznout tak jako člověk. Na zamrzlé vodní plochy, kde se pes může probořit a utonout. Mějte s sebou vždy vodítko a nabitý mobil: zima zkrátka přináší víc rizik. A nenechávejte v mrazech psa zavřeného v autě, protože zabíjejí i příliš nízké teploty…

Dnes, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Dnes, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Dnes, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama