Nastal čas alergenů, útočí nemilosrdně. Přinášíme pár tipů, které pomohou alergie ukočírovat

Různými alergiemi trpí u nás přes dva a půl miionu lidí. Například každé třetí české dítě má diagnostikován nějaký typ alergie. Mnozí mají tak těžký průběh, že se neobejdou bez léků. Při mírných potížích to ale jde i bez nich.

Častěji převlékejte postel
Výměna a praní ložního prádla se u alergiků doporučuje mnohem častěji, a to jednou za sedm až deset dní. To je důležité nejen kvůli roztočům přítomným v domácnosti běžně, ale také právě kvůli pylovým částečkám, které ulpívají na veškerém textilu. Prát by se mělo při teplotě 60 °C, protože právě při této teplotě hynou nejen zmínění roztoči, ale dochází k dostatečnému vymytí prachových částeček včetně pylových zrn mezi vlákny tkaniny.

Neuvěřitelná alergie na slunce způsobuje pupínky. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Obranyschopnost posílí probiotika
Výzkum vedený na univerzitě v Ósace prokázal, že některá probiotika jsou účinná při léčbě projevů alergií v nosní sliznici a dutinách. Studie, kterou publikoval odborný časopis International Archives of Allergy and Immunology, uvádí jako účinné tyto kmeny bakterií: Lactobacilli casei, Lactobacillus paracasei, L. acidophilus, and Bifidobacterium longum. Z toho plyne, že do stravy můžete zařadit více kysaných mléčných výrobků a nakládanou zeleninu a kysané zelí.

Pijte zelený čaj
Už dávno se zelenému čaji přisuzuje mnoho pozitiv ve vztahu k našemu zdraví. Je totiž nabitý fytonutrientem zvaným epigalokatechin galát, který blokuje histamin a imunoglobin E, což jsou látky, které jsou zodpovědné za nepříjemné projevy alergií. A pokud by vám zelený čas nechutnal nebo připadal trpký, zalijte si s ním třeba ovocné smoothie nebo ovesnou kaši.

Zdravé antioxidanty a harmonická chuť. Kouzlo zeleného čaje

Proplachujte si nos
Aby mohla proběhnout alergická reakce na sliznici vašich dýchacích cest, musí se na ní usadit částečky, které ji vyvolávají. Pokud však najdete cestu, jak sliznici očistit, omezíte i nepříjemné příznaky. Tělo má své vlastní mechanismy a v případě nosní sliznice jde o produkci hlenu, který vysmrkáme. My mu však můžeme pomoci, a to propláchnutím nosních dýchacích cest mírně slanou a vlažnou vodou.

Omezte cukr
Cukr působí v organismu silně okyselujícím způsobem a zvyšuje zahlenění, což zhoršuje příznaky alergie. Během nejsilnější alergické sezóny omezte proto příjem cukrů na minimum. Nenahrazujte je však umělými sladidly a nezapomeňte na to, že velké množství cukru je obsaženo také v mnoha druzích ovoce. Vybírejte si plody s nízkým glykemickým indexem, jako jsou třešně, meruňky, lesní plody nebo grapefruity.

Cukr jako bílá smrt. Z jakých přírodních zdrojů ho můžete nahradit?

Použijte HEPA filtry
Alergeny se v domácnosti usazují v kobercích, na nábytku i v čalounění. Důležitý je tedy pravidelný úklid kvalitním vysavačem s HEPA filtrem. Vybírejte modely s certifikací Service Allergie Suisse, což je nejuznávanější instituce testující vysavače v evropských podmínkách. HEPA filtr vyžadujte také při výběru čističky vzduchu, která vás zbaví nejdrobnějších polétavých alergenů v místnosti, především pylových zrnek.

 

Dnes, 17:30
Dnes už málokomu něco řeknou jména Patrice Lumumba, Mobido Nkrumah či Ben Bella. V 60. letech...
Dnes, 16:00
Měl se stát novou nadějí pro upadající říši, měl se stát vůdcem, který promění zastaralou...
Dnes, 15:01
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Dnes, 14:00
Doprovází nás od nepaměti. V jeho světle tančí víly, běhají vlkodlaci a Bílá paní chodí...
Dnes, 11:30
Asi všichni se shodnou na tom, že pražská defenestrace v roce 1618 odstartovala jedno z...
Dnes, 10:00
Původně se jmenovala Eliza Rosanna Gilbertová (17. 2. 1821 – 17. 1. 1861), známější je...
Dnes, 08:00
Leden je nejlepším obdobím, jak jít fakt opravdu do sebe. Možností je několik. Začtěte se...
Včera, 20:14
Svým původem i životními osudy byl předurčen, aby zaujímal levicové postoje. Ostatně po první světové...
Včera, 17:31
Jinak asi případ Hamiltona Howarda „Alberta" Fishe (19. 5. 1870 – 16. 1. 1936) hodnotit...
Včera, 16:00
Slunce bylo vždy božstvem. Od nejstarších dob a po celém světě. Pro každou kulturu, pro...
Reklama