20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Nastává doba vajec. Jak číst informace na skořápkách

Pomlázka, beránek a vajíčko, to jsou neopomenutelné symboly českých Velikonoc. Je to období, kdy je spotřeba vajec jistě nejvyšší v průběhu celého roku. Konkurencí jsou už jenom Vánoce.

Reklama

Dnes jsou nejprodávanější a obvykle nejlevnější vejce z klecového chovu velikosti M v balení po deseti nebo třiceti kusech. Už ale ne na dlouho, protože by do roku 2025 měla klecová vejce nadobro skončit.

Vejce, významný zdroj vitaminů
Ceněná jsou také pro vysoký podíl bílkovin a minerálů. Obsahují téměř všechny vitaminy kromě vitaminu C. Nejvíce je zastoupen vitamin E podporující ochranu buněk před oxidativním stresem a kyselina pantothenová, která se v našem organismu zúčastňuje mnoha reakcí, třeba podpory mentální činnosti a snižování únavy a vyčerpání. Významný je i vitamin B2, který je ve všech buňkách aktivní při tvorbě energie, přispívá i k normální činnosti nervové soustavy, má pozitivní vliv na červené krvinky a metabolismus železa.
Vejce jsou také bohatým zdrojem minerálů, obsahují železo, fosfor, draslík a zinek. Svými výživovými hodnotami se skvěle hodí při redukci váhy, zvýšené fyzické aktivitě i v období rekonvalescence.

Zasytí, pročistí organismus, blahodárně působí na pokožku. Bez brambor se prostě neobejdeme

Jak číst etikety
Pokud si při nákupu přečteme i informace na krabičce, nemusí nám být vždycky úplně jasno, co která čísla znamenají. A neuteče jediné, protože každé vejce prodávané v Evropské unii musí být čitelně označené, aby zákazníkovi bylo zcela jasné, jaké vejce kupuje a odkud je.
První číslice označuje způsob chovu nosnice. Vejce označená 0 pochází z ekologického zemědělství, 1 značí vejce od nosnic z volného výběhu, označení 2 patří vejcím od nosnic v halách a 3 znamená, že nosnice žije v kleci. Následující dvě písmena, udávají, ze kterého státu vejce pochází. Česká vejce tak na sobě vždy budou mít vytištěno CZ, SK značí Slovensko, dále například LV Lotyšsko, PL Polsko, DE Německo, NL Nizozemsko, nebo ES Španělsko. Vejce jsou stejně jako oblečení dělena podle velikostí. I jejich značení je obdobné – S představují nejmenší vejce, XL ta největší. V obchodech se nejčastěji setkáváme s velikostmi M a L.
Vejce XL jsou velmi velká, mají hmotnost nad 73 gramů, L jsou velká vejce s hmotností od 63 do 73 gramů, M jsou středně velká vejce, která mají hmotnost od 53 do 63 gramů a S jsou vejce malá s hmotností menší než 53 gramů.

Jedno vejce na snídani zvyšuje denní výkonnost. Navíc snižuje cholesterol a udržuje krásné vlasy a nehty

Jak vejce skladovat
Potravináři doporučují po nákupu nechávat vejce v chladnějším prostředí o teplotě 5 – 8 °C. Je také dobré myslet na to, abyste nevystavovali vejce prudkým teplotním změnám, při kterých dochází k orosení skořápky, mohou se tak tvořit plísně, vejcím nesvědčí ani přímý svit slunečních paprsků, proto není dobré je kupovat u stánků, kde do nich praží sluníčko. Doma ukládejte vejce vždycky špičkou dolů a před uložením nikdy neomývejte skořápku, protože byste tím odstranili její ochranný obal, který chrání vejce před vnějším prostředím.

 

Před 16 minutami
Od vynálezu prvního automobilu na konci 19. století přišly na svět miliony modelů aut od...
Před 2 hodinami
Nepohodlné knihy a mocní tohoto světa. Oheň a voda. Věčný svár, od úsvitu věků. Nerovný...
Dnes, 11:30
Jestli často sedíte při práci, možná právě tohle může za vaše úzkostné stavy. Tak zní...
Dnes, 10:00
Letos by oslavil víc jak 300. Narozeniny, ale příklad si z něj můžeme brát dodnes....
Dnes, 08:00
První smutné jaro, první světové války. Blátivé, deštivé, studené. Nekonečné týdny čekání v zákopech. Ve...
Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Reklama