29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Naučte se říkat ne a neciťte se provinile. Stačí tyto jednoduché metody

Někdy může být složité někoho odmítnout a říct ne. Jestli vás lidé často prosí o pomoc nebo potřebují s něčím poradit, je složité z toho nějak vybruslit.

Reklama

Možná si myslíte, že byste tím vyvolali hádku, když odmítnete pozvánku na nějakou akci nebo odmítnete někomu poskytnout pomoc. Jenže tím, že toho děláte hodně pro ostatní, tak nemáte pak čas sami na sebe. Právě tím, že vyjádříte nesouhlas, však dáte jasně najevo, že váš čas je drahý a že ho chcete sami pro sebe, abyste ho mohli využít po svém. Proto řeknete raději „ne“, než abyste se tím zatěžovali. Je to normální, přirozené a je to asertivní.

Správně byste se měli naučit říct ne tak, aniž byste museli cokoliv vysvětlovat. To totiž nemusíte, jakkoliv vhodné vám to přijde. Prostě jen stačí říct „ne“ a dál se tím nezabývat bez ohledu na to, co si bude ten druhý myslet. Ale jak to udělat? Je důležité vybrat ta správná slova. Naštěstí existuje několik tipů, jak to provést.

  • Nacvičujte si říkat „ne“ několikrát denně. To v překladu znamená, že aspoň jednou za den něco odmítněte. Ať je to pozvání do kavárny, na oběd, nebo třeba pracovník call centra, který vás bude obtěžovat se službami.

 

Narcisti a psychopati. To jsou typy mužů, které nejvíc přitahují ženy

  • Nacvičená odpověď. Na nějakou žádost jiných můžete mít nacvičenou odpověď, kterou budete jen opakovat. „Jsem rád/a, že jsi mě pozval/a, ale zrovna tehdy už mám jiné povinnosti a nebudu bohužel k službám“.
  • Nechte si čas na rozmyšlenou. Lidé, kteří od vás něco chtějí, většinou přijdou s požadavkem a okamžitě čekají odpověď, jenže tak vám vlastně nechtějí dát prostor si tu věc promyslet. Proto si nechte čas na rozmyšlení a odpovězte teprve potom. Jsou lidé, kteří vás bez uvažování pozvou úplně kamkoliv, protože nemají každý pátek nic lepšího na práci než vysedávat v hospodě. Možná zjistíte, že když si necháte čas na rozmyšlenou, už si na vás ani nevzpomenou, protože jim je vlastně jedno, s kým budou pít. Stejně tak člověk, který potřebuje svoji práci shodit na jiné, začne to zkoušet na všech frontách a vás nechá mezitím být…

Nemůžete usnout? Možná jste až příliš unavení, tvrdí psychologové

  • Použijte dvě pozitiva ve větě. Například, když budete chtít odmítnout někomu půjčit peníze, využijete větu: „Jsi skvělý kamarád a mám tě rád… Bohužel ti nemůžu půjčit peníze, můžu ti ale pomoct s hledáním práce.“ Tím jste kamaráda ubezpečili, že si ho vážíte (pozitivum), nemůžete mu půjčit peníze (negativum a odmítnutí požadavku), ale pomůžete mu s hledáním práce (pozitivum).
  • Použijte raději slovo „ne“ namísto „nemůžu“. Máte právo odmítnout jen tímhle slovem, slovo „nemůžu“ používají všichni a často vzbuzuje nedůvěru. Nepoužívejte dlouhé odpovědi, ale jen krátké. Řekněte prostě „ne“. Když budete říkat „rozmyslím si to“, „zeptej se mě později“, druhý si bude myslet, že čas vlastně máte, ale jenom se vymlouváte. Řekněte „ne“, ať je jasné, že musíte něco dělat.
  • Říkejte pravdu. Někdy je to lepší než tisíc slov. Když jste utahaní a někam se vám kvůli tomu nechce, protože jediné, o čem sníte, je vaše postel, řekněte to na rovinu. Potřeba spánku je naprosto normální a je logické, že nebudete chodit mezi lidi, když si potřebujete odpočinout. Většina lidí to pochopí, pokud ne, je to už jejich problém. Být upřímný se však vyplatí.

 

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama