6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Návraty v čase. To jsou skanzeny, muzea pod širým nebem

Jak se žilo našim předkům, jak bydleli, co jedli, co dělali ve všední i sváteční dny, čím se živili. To jsou otázky, na které dávají odpověď naše muzea pod širým nebem.

Většina muzeí v přírodě, jsou chráněnou kulturní památkou a slouží současně jako výzkumná a dokumentační pracoviště. Návštěvníci se tu setkávají také s ukázkami dobových řemesel a používaní zemědělské techniky, s tradičními oslavami svátků, vystoupeními folklorních skupin i s oblíbenými recepty našich prababiček.

Cesta do minulosti může začít v pravěku v Březně. Archeologický skanzen leží u Loun a návštěvníci si tu mohou prohlédnout zdejší unikát tak zvaný dlouhý dům s lichoběžníkovým půdorysem z mladší doby kamenné. Uvnitř je otevřené ohniště. Je tu k vidění i polozemnice ze 6. století, ke které patří zásobní jímky na obilí, které byly běžným vybavením slovanských sídlišť. Za pozornost jistě stojí také roubená slovenská chata z 9. století s kompletně zrekonstruovaným vnitřním vybavením i slovanská hrnčířská pec vystavěná do svahu nad korytem potoka.

Na Vysočině najdeme hned několik skanzenů, Veselý Kopec, Betlém Hlinsko, Svobodné Hamry a Možděnice. Všechny leží podél řeky Chrudimky a společně představují přehlídku lidové architektury Hlinecka a Chrudimska. Prezentuje se tady soubor zachráněných stávajících nebo přemístěných objektů včetně jejich vnitřního vybavení. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout zrekonstruované lidové stavby, obytné domy, technické stavby ke zpracování zemědělských a lesnických produktů, zároveň dokumentují každodenní vesnický život našich předků.

Ve Strážnici, při Baťově plavebním kanálu, je Muzeum jihovýchodní Moravy, které bylo založeno bylo v roce 1973 a návštěvníkům nabízí pohledy n jednotliví etapy lidového stavitelství na Slovácku. Skanzen je rozdělen do šesti areálů, které představují jednotlivé regiony i způsoby hospodaření. Jsou tu hliněné i roubené domy zdobené barevnými fasádami. Je tu také expozice věnovaná pěstování vína od dob dávno minulých až po současnost.

V Rožnově pod Radhoštěm je u nás snad nejznámější skanzen, který patří a k nejnavštěvovanějším. První návštěvníky uvítalo už v roce 1925. Mezi první stavby situované na někdejší mýtině lázeňského parku patří radnice a měšťanský dům, pocházející z nedalekého rožnovského náměstí, které musely ustoupit nové výstavbě domů.

V současné době tvoří Valašské muzeum v přírodě tři hlavní areály s historickými městskými a technickými stavbami, ukázkami lidové stavitelství z oblasti moravského Valašska, Těšínského Slezska a moravských Kopanic.

A když se vydáme na Oravu, jistě neprohloupíme, když se zastavíme v Muzeum oravské dědiny v podhůří Roháčů v Zuberci. Je tu přes padesát velmi dobře udržovaných objektů z celého regionu Oravy a návštěvníci se mohou procházet po Dolnooravském rynku, Zamagurské ulici, Goralskými lazy, nebo si prohlédnout kostel se hřbitovem a týniště, přístupné jsou obytné domy, usedlosti, stodoly, salaše, v řemeslnických objektech kovářská výheň i hrnčířská pec. Díkky tomu, že areálem muzea protéká horský potok Studená, může fungovat  jako kdysi i vodní náhon pro mlýn a valchu. Dominantou muzea je dřevěný kostel sv. Alžběty ze Zábreže z 15. století.

Včera, 18:30
Jeden z nejpodivnějších příběhů z počátku 19. století. Chlapec, kterému dali jméno Kašpar Hauser, se...
Včera, 17:00
Vojenská kariéra Hermanna Höfla byla přímo ukázková a úspěšný zásah proti Slovenskému národnímu povstání byl...
Včera, 15:33
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:33
Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterý 10. prosince další demonstraci, tentokrát na pražské...
Včera, 15:00
Dnes už slavná a velmi známá vánoční koleda Tichá noc, svatá noc, která byla přeložena...
Včera, 12:30
Při pohledu na oblohu vypadá hvězdné nebe konstantně. Například taková souhvězdí se nám zdají stále...
Včera, 11:00
Historie má jeden závažný nedostatek. Tím nedostatkem jsou historici. Říká se, koho chleba jíš, toho...
Včera, 10:09
Dub letní vysadila v pražské botanické zahradě v Troji Charlotta Kotíková. Pravnučka prvního československého prezidenta...
Včera, 09:00
A kromě toho s sebou Panna Marie tehdy ještě přinesla čerstvé růže, a to kastilské,...
8.12.2019
Jistě znáte divadelní hru či film Naši furianti. Stroupežnický zde humornou formou vylíčil poměry ve...
8.12.2019
Ludvík XV. se potom svěřil, že s ní zažil, co ještě nezažil, a to byla její...
Reklama