-2℃
Dnes je 16. únor , svátek má Ljuba

Komentář Martina Dočekala: První vlaštovky na obzoru, malé banky zvyšují sazby na spořících účtech

Rostoucí základní sazba ČNB se začíná pomalu přenášet i do úročení vkladů v tuzemských bankách. Naposledy centrální banka navyšovala dvoutýdenní repo sazbu v srpnu (na aktuálních 1,25 %).

Reklama

K motivaci více bojovat o peníze střadatelů přispívají i rostoucí výnosy státních dluhopisů, kam mohou banky volné prostředky pohodlně zaparkovat. Silnější snahu získávat více vkladů vykazují menší banky, které se tímto kanálem snaží získávat nové klienty, kterým mohou být následně nabídnuty další služby.

Od 1. září zvyšuje úroky na spořícím účtu banka Creditas. Při vkladech do 750 000 korun získají klienti nově úrok 0,8 % ročně místo původních 0,5 %. Pokud vklad převýší tuto sumu, připíšou si automaticky sazbu 1,1 % ročně na jakoukoli částku nad 750 000 korun. To je poměrně nezvyklé, neboť zpravidla banky dělají pravý opak a znevýhodňují vysoké vklady.

Obdobné zhodnocení při aktivním používání účtu nabízí i další relativně mladá banka, a to Equa Bank, která úroky na současné 1 % ročně zvyšovala v druhé polovině srpna, avšak výši vkladu pro získání tohoto úroku omezuje na maximálně 200 000 korun. Zde je tedy patrná jasná snaha získávat spíše nové klienty než vklady. Stejné zhodnocení (do 250tis Kč) nabízí i AirBank.

Konzervativní střadatelé však stále při současné inflaci znatelně nad 2 % reálně ztrácejí kupní sílu svých peněz. Situace se bohužel v blízké době nezlepší, neboť trh je stále pokřiven příliš uvolněnou politikou centrálních bank.

Vždyť 10letý tuzemský státní dluhopis nese do splatnosti pouhá 2 % a úroky u nově poskytovaných hypoték jsou po zohlednění inflace prakticky nulové. Ve střednědobém horizontu lze však očekávat pozvolný nárůst. To by mělo být podpořeno i pokračujícím utahováním měnové politiky ze strany ČNB. Ta by mohla svou základní sazbu navýšit opět již na příštím měnově-politickém zasedání naplánovaném na konec září.

Tento článek pochází z webu Profi Poradenství & Finance.
Reklama