4℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Martin Dočekal: Sazby hypoték za 21 měsíců vzrostly o 9 %. Čeká se růst až o 21 %

Reklama

Toho, že úrokové sazby na hypotečních úvěrech rostou, si všiml v České republice každý. Nicméně málokterý klient, který hypoteční úvěr splácí, přemýšlí nad tím, co se stane s jeho splátkou, až mu za pár let skončí fixace. A ještě méně klientů se na tuto situaci připravuje. Což je podle mého názoru chyba. Klienti, kteří si v loňském roce sjednali ultra výhodné sazby, tak mohou být za pár let překvapení, o kolik procent jim po konci fixace vzroste měsíční splátka.

Příkladem je 2 milionový hypoteční úvěr, se splátkami na 30 let a tříletou fixací. Pokud si klient takový úvěr sjednal s LTV (poměr ceny nemovitosti oproti výši úvěru) do 70 % mohl se v loňském roce dostat na průměrnou sazbu 1,99%. Jeho splátka tak vycházela na 7 364 Kč měsíčně. Již dnes po 21 měsících, by se stejný úvěr se stejnými parametry pohyboval na měsíční splátce 8 026 Kč. To je skoro 9% nárůst v měsíční splátce.

Pokud budeme předpokládat, že úrokové sazby v nejbližších letech porostou, k čemuž nasvědčuje jak postoj ČNB, tak českých bank, může takový klient refinancovat svůj úvěr za sazbu například 3,25%. V takovém případě by se mu měsíční splátka zvýšila na 8 964 Kč, tedy o více než 21%.

 

Tento článek pochází z webu Profi Poradenství & Finance.
Reklama