Pět otázek pro Radmilu Kleslovou (ANO), předsedkyni největšího opozičního klubu Prahy 10

V týdeníku Vaše Praha pravidelně pokládáme pět otázek zástupcům radnic jednotlivých pražských městských částí. Dnes jsme se ptali Radmily Kleslové (ANO), předsedkyně největšího opozičního klubu Prahy 10.

Jak radnice zvládá řešit rozpočtové problémy spojené s výpadkem příjmů způsobených covidem i daňovými změnami?

Problémem rozpočtu není covid. Problém je, že radnice vedená starostkou Chmelovou nezvládá sestavit vyrovnaný rozpočet. V roce 2019 sestavila rozpočet se ztrátou přes 700 milionů, na rok 2021 se počítá se schodkem 344 milionů. Přitom hlavní příjmy – daň z nemovitostí a dotace z hlavního města Prahy – jsou stejné, ať tu covid je nebo není.

Opakovaně upozorňujeme na rozmařilé a nehospodárné plýtvání veřejnými prostředky. Současné vedení zřídilo velký počet bohatě placených funkcí pro vládnoucí koalici. Ránou pro rozpočet je i megalomanská rekonstrukce radnice a proti tomu rušení služeb pro občany a zvyšování nájmů a daní.

Na co by se teď měla radnice zaměřit především?

Radnice tu je pro občany a teď je nejlepší čas to dokázat. Vinou pandemie došlo k výraznému snížení příjmů občanů. Radnice má nástroje jak pomoci. Náš klub zastupitelů hnutí ANO předložil návrhy a požadoval už v loni v květnu: snížení nájmů v obecních bytech na úroveň roku 2019 (navýšeny byly v době covidu o 20%), snížení koeficientu daně z nemovitosti, který byl od roku 2020 zvýšen o 100%, odložení zón placeného stání. Vládnoucí koalice Pirátů, VLASTY a ODS námi připravené návrhy neumožnila projednat a čekajícím občanům se vyjádřit a do programu zastupitelstva je nezařadila.

Pět otázek pro Michala Nováka, předsedu zastupitelského klubu Pirátů MČ Prahy 8

Stejně odmítla revokovat usnesení záměru rekonstrukce současné radnice za půldruhé miliardy a uložit RMČ zajistit rozpracování záměru výstavby nového objektu radnice.

Co je největším problémem vaší čtvrti?

Zásadní je právě hospodaření. Není možné hospodařit se ztrátami sta milionů ročně, neřešit úspory a finanční zátěž přesouvat na občany. Třeba nesmyslně nákladná rekonstrukce radnice, zvýší zadlužení Prahy 10 minimálně na dalších 25 let.

Přitom ze studie, která srovnává rekonstrukci současné nevyhovující budovy a stavbu nové vyplývá, že stavbou nové budovy by se výrazně ušetřilo. Tato studie ale vedením nikdy nebyla předložena ZMČ k seznámení.

Jaké máte priority pro letošní rok?

Žijeme v těžké době, pandemie nám odkryla řadu problémů a ty musíme řešit. Samozřejmě dál budeme kontrolovat koalici, aby konala v zájmu a ve prospěch občanů Prahy 10. Nájmy, ceny sociálních služeb, snížení počtu placených funkcí, nehorázné statisícové částky pro poradce – to jsou témata , o kterých jsme mluvila. Ale před námi stojí potřeba systémových opatření, vidíme potřeby školství, sociální rozdíly, které dětem komplikovaly distanční výuku, momentálně bude třeba řešit přípravu škol i školek na návrat dětí, připravenost učitelů, zastupitelnost profesí apod.

Pět otázek pro starostku Prahy 4 Irenu Michalcovou. Co je v její čtvrti největší problém?

Jak jste spokojena s postupem očkování občanů vaší čtvrti proti covidu?

Praha 10 má naprosto nedostačující počet očkovacích míst, chybí větší počet mobilních očkovacích týmů a to v době, kdy probíhá očkování pedagogických a nepedagogických pracovníků a seniorů 70+. Naopak starostka Chmelová prosazuje prioritní očkování zaměstnanců radnice, což v době nedostatku vakcín považujeme za křiklavý projev papalášství. Vakcíny by byly užitečnější pro terénní sociální pracovníky, kteří na rozdíl od zaměstnanců radnice nemohou vykonávat svoji práci z domova a jsou v denním kontaktu s našimi nejohroženějšími spoluobčany.

Radmila Kleslová

Bývalá starostka Prahy 10 v letech 2014 až 2016. Od roku 2014 členkou ANO, předtím byla od roku 1993 v ČSSD. V lednu 2015 se stala místopředsedkyní hnutí, ale týž rok na podzim na svůj post rezignovala, stejně tak jako o rok později i na post starostky Praha 10, také kvůli kritice Pirátů za pobírání vysokých odměn v státních společnostech nebo za minulost spojenou se Státní bezpečnosti. Trestní oznámení, které na ni kvůli dozorčím radám později podali  Piráti, bylo orgány činnými v trestním řízení odloženo jako nedůvodné. Do vysoké politiky se již vrátit nechtěla, věnuje se nyní komunální politice a advokátní praxi. Před její kandidaturou v 2018 se předseda ANO Andrej Babiš vyjádřil, že se z předchozích nařčení očistila a není důvod, aby v politice nepokračovala.

Včera, 08:45
S hrozící demolicí unikátní Benešovy vily z počátku století Praha 5 zásadně nesouhlasí. Nicméně její...
22.7.2021
Kvůli placení poplatků už konečně nebude nutné fyzicky docházet na úřad. Pro tyto účely je...
22.7.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
22.7.2021
Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti...
22.7.2021
Zvýšení ceny za dopravu v prostředcích městské hromadné dopravy se týká jednotlivých jízdenek, měsíční a...
21.7.2021
Na Vltavě v Praze se kvůli silnému poryvu větru převrátila malá plachetnice. Spolu s rodiči...
20.7.2021
Náhodný svědek našel v pondělí u Strakonické ulice na pražském Smíchově tělo ženy.
První cenu v architektonické soutěži na nový hřbitov v pražském Suchdole získal architekt Martin Rosa (autory vítězného návrhu jsou spolu s ním také Václav Šuba a Jakub Červenka).
20.7.2021
Pražští zastupitelé schválili změnu účelu investičních dotací pro městskou část Praha-Suchdol. Peníze půjdou na vybudování...
19.7.2021
V jižní části pražské botanické zahrady se začíná stavět nový výstavní pavilon. V jeho dvou...
19.7.2021
Fanoušci českých 116 sportovců, kteří odjeli soutěžit na Letní olympijské hry do Tokia, můžou společně...
19.7.2021
Jako každoročně letos spásají trávu ve vybrané zeleni v Praze stáda ovcí, koz a krav....
Reklama