26℃
Dnes je 21. červenec , svátek má Vítězslav

Nebankovních půjček je mnoho. Jak vybrat to nejmenší zlo ze všech?

Z nabídek úvěrových společností to vypadá, že nebankovních půjček je celá řada. Poskytovatelé nabízí půjčky bez registru, hotovostní půjčky, bezúročné půjčky i americké hypotéky. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že většinu úvěrových produktů spojují obdobné smluvní podmínky. Jak si tedy vybrat správnou nebankovní půjčku?

Reklama

Když člověk s žádostí o úvěr neuspěje v bance, obvykle vyráží do jedné z nebankovních společností. Respektive vybírá vhodnou půjčku na jejich stránkách, zajít osobně na pobočku je totiž mnohdy nemožné, některé žádnou ani nedisponují.

Potřebujete rychle půjčit bez příjmu a bez registru

Nebankovní půjčka není jen jedna, ze všeho nejdůležitější je si proto ujasnit, o jaký typ úvěru budete mít zájem. Jste s příjmy na štíru? Splácíte dluhy? Potřebujete rychle půjčit bez zdlouhavých otáček? Pak vás nejspíš budou zajímat úvěry typu:

  • půjčka bez registru,
  • půjčka bez dokládání příjmu.

Avšak pozor, právě tyto dva produkty mohou být nebezpečné, a to hned ze dvou důvodů. Obvykle se k nim přiklánějí lidé, kteří mají finanční problémy a kterým nikdo nechce půjčit, šance, že takový úvěr splatí je tak minimální, a šance, že se dostanou do ještě větších dluhů, je velká. Druhým důvodem jsou samotní poskytovatelé, ti od novelizace zákona musí prověřovat bonitu žadatele, což se u těchto dvou půjček vylučuje, je tedy pravděpodobné, že úvěry budou nabízet nepoctivé společnosti a lichváři.

Půjčka zdarma není výmysl. Vhodná ale není pro každého!

O něco méně nebezpečnějšími nebankovními půjčkami jsou bezúročné půjčky, hotovostní půjčky, půjčky online a SMS půjčky. V nabídce je obvykle najdete u poskytovatelů, kteří disponují licencí od ČNB, a tudíž je jejich činnost regulována. Peníze tak získají pouze ověření žadatelé, kteří se netopí v dluzích od hlavy až k patě. To ale neznamená, že kvůli těmto půjčkám se nelze dostat do dluhové pasti.

Především půjčka bez úroků může zlomit vaz. Na první zdání je patrné, že získáte pár tisíc korun s nulovým úrokem, avšak stačí, abyste se jednou zpozdili se splátkou, a úroky a sankce naskakují. Na druhou stranu pro překlenutí nenadálých výdajů a při dobré platební morálce, se jedná o výhodný úvěrový produkt.

Jak vybrat nebankovní půjčku?

Víte, jakou půjčku potřebuje? Pak neusínejte na vavřínech a neberte první, co se namane. Je vhodné si sjednat ten nejvýhodnější úvěr, což zjistíte tak, že si porovnáte daný produkt u více poskytovatelů. Zajímat by vás měla:

  • úroková sazba,
  • poplatky,
  • RPSN,
  • doba splatnosti,
  • půjčená suma,
  • sankce,
  • poskytovatel,
  • smluvní podmínky.

RPSN vám napoví, kolik za půjčenou sumu zaplatíte, součástí této sazby je úrok a veškeré poplatky. U poskytovatele vždy chtějte vědět, zda disponuje zmiňovanou licencí od ČNB, jen společnost s licencí totiž může ze zákona sjednávat úvěry.

PR

Před 9 minutami
Středočeští hygienici dali v letošním prvním pololetí restauracím 392 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu...
Před 2 hodinami
Neznám lepší lék na smutek, než zalistovat ve starých sešitech a začíst se do hlášek...
Před 2 hodinami
Stát vynaloží jednu až 1,5 miliardy korun na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině....
Před 3 hodinami
Jmenoval se Vasilij Danilovič Sokolovskij (21. 7. 1897 – 10. 5. 1968) a jeho jméno...
Dnes, 08:00
Tehdy bylo půl čtvrté ráno, když jsem byl probuzen. Nikdy jsem tak brzy nevstával, a...
Včera, 17:30
Ivan Hrozný proměnil Rusko ve velmoc, vládl však pomocí brutální tajné policie. Dostál svému přídomku,...
Včera, 16:00
V 19. století se začalo ostrovu Vis (italsky Lissa) ležícímu v dnešním Chorvatsku naproti Makarské...
Včera, 14:00
Když v roce 1953 dva vědci, Francis Crick a James Watson, zveřejnili v časopisu Nature...
Včera, 11:30
Vlastně spíš připomínala dnešní taxíky. Měla dva štafly a dopravovala zákazníky po Brně okolí podle...
Včera, 10:00
Ještě před pár lety jsme jej téměř neznali a dnes se předháníme, kdo má větší...
Reklama