22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Nebaví vás vaše práce? Máme několik tipů, jak si práci zpříjemnit

Máte rádi svou práci? Ochotně každé ráno vstáváte, oblékáte se a těšíte se do zaměstnání? Pokud jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli záporně, nejste sami. Podle světových průzkumů jsou zhruba dvě třetiny lidí se svou prací nespokojeni. Důsledky můžete vidět na absenci, stresu a depresích.

Reklama

Většinu života strávíte prací

Nespokojenost lidí s pracovním životem můžete sledovat v praxi na vlastní oči, když se v ranní špičce podíváte na unavené a smutné tváře lidí cestujících do zaměstnání. Nebyl by to takový problém, pokud by práce zabírala jen velmi malou část života. Naneštěstí však spotřebuje valnou část času, kdy jsme vzhůru – za předpokladu běžného devítihodinového pracovního dne pětkrát týdně se jedná o 2 250 hodin ročně. Tento údaj přitom nezahrnuje dobu dojíždění, přesčasy a čas strávený přípravou a případnými pracovními e-maily nebo telefony než ulehneme ke spánku.

Chcete-li být úspěšní, tvořte svou budoucnost

Udělejte z práce hru

Většina lidí svou práci popisuje mnoha depresivními způsoby – jako nudnou, únavnou, oblbující, stresující, vyčerpávající nebo dokonce strašnou. Podobná hodnocení jsou i ve světě od nejrůznějších lidí nezávisle na jejich historii, vzdělání nebo profesním zaměření.

Pokud jste už neodešli do důchodu nebo jste nezdědili jmění, musíte pracovat, abyste měli prostředky na živobytí. Měli byste však dbát o to, aby byly vaše pracovní dny co nejpozitivnější a nejpříjemnější – aby byly tak zábavné, že vám ani nepřijde, že vlastně pracujete.

10 věcí, které dělají úspěšní lidé. Staňte se jedním z nich

Zpříjemněte si práci

Zkuste v pracovní době dělat více věcí, které vás baví a máte je rádi. Pokuste se poradit se šéfem, zda byste svou práci mohli poněkud změnit, aby byla zajímavější a radostnější. Není v zájmu žádného vedoucího, aby byli jeho zaměstnanci v práci demotivovaní a deprimovaní.

Pokud různé aspekty své práce přizpůsobit nedokážete, musíte změnit své myšlenkové postoje. Přestaňte o své práci přemýšlet jako o něčem nudném a jednotvárném, snažte se nevidět sklenici jako napůl prázdnou, ale napůl plnou, a ve své každodenní pracovní náplni i kariéře hledejte pozitiva.

Jak přimět lidi dělat to, co chcete? Naučte se psychologické triky

Upravte své pracoviště tak, aby bylo zábavnější

Jak byste mohli své pracovní prostředí odlehčit a zajistit, že bude příjemnější a zábavnější? Promluvte si s přáteli a navštivte jejich pracoviště. Napodobte to, co se vám na návštěvě u nich zalíbilo. Zábavná a příjemná pracoviště se vyznačují tím, že se lidé na nich smějí, konverzují, chovají se k sobě přátelsky a nenuceně, k dispozici jsou i místa, kde se lze občerstvit, případně poslouchat hudbu. I když je vaše práce nudná a nezajímavá, může vás práce v takovém prostředí pozvednout na duchu.

Hledáte motivaci? Inspirujte se 25 motivačními citáty slavných osobností

Jděte dál

Jestliže nedokážete svou práci zpříjemnit a vylepšit své pracovní prostředí, vážně se zamyslete nad tím, zda byste neměli podat výpověď a hledat si místo jinde. Najděte si vhodnější práci v prostředí, kam budete chodit rádi a kde se budete dobře cítit. Život je příliš krátký, než abyste zůstávali na místě, kvůli kterému jste deprimovaní či nešťastní.

Zdroj: Nigel Cumberland (100 Things Successful People Do, 2016)

Před 41 minutami
V téhle rodině se vyskytlo snad už všechno. Smrt nejstaršího syna Josepha ve válce a...
Před 2 hodinami
Odpovědět na otázku, kdo je Mata Hari, není vůbec snadné. Pro mnoho mužů byla erotickým...
Dnes, 14:00
Malebný zámek Mníšek pod Brdy, hojně navštěvovanou kulturní památku nejen díky své dobré dopravní dostupnosti...
Dnes, 13:44
Ochrana majetku se stává v dnešní době stále aktuálnějším tématem. Vyloupených objektů přibývá a zloději...
Dnes, 11:30
Gibraltarský průliv, na nejužším místě široký jen 15 km, byl pro arabské státy v severní...
Dnes, 11:04
Řada škol ve středních Čechách se přes léto proměnila ve staveniště. Tak jako v minulých...
švestky, ovoce
Dnes, 10:00
Tisíce ovocných keřů a stromů rostou asi v šedesátce sadů po celé Praze. A úroda švestek,...
Peníze.
Dnes, 09:02
V rámci jednání sněmovního výboru pro sociální politiku nedošlo k dohodě mezi ministryní práce a...
Dnes, 08:00
Léto, prázdniny, dovolené – to je období, ve kterém se právě nacházíme. Letní měsíce se...
Včera, 17:30
Jedovatost některých hub, jako například muchomůrek zelené a tygrované, jejichž jed je pro člověka smrtelný,...
Reklama