16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Nebe hýří barvami. Úkazy, které má na svědomí Slunce a magnetické pole Země

Další fotky

Mrazivé ticho polární noci. Divadlo, které se před užaslými lidskými zraky právě odehrává na obloze, patří k zážitkům, které si člověk pamatuje po celý život. Nejen obyvatelé těchto krajin, ale i výzkumníci, kteří se v té chvíli i přes veškerou učenost zřejmě cítí malí a bezvýznamní. V porovnání se silami, které ozářily nebeskou klenbu fantastickými zelenými a červenými odstíny. Duchovité závěsy se prohýbají, mění své tvary a člověk se nemůže vynadívat.

Reklama

Polární záře se stala neodmyslitelnou součástí našich představ o těchto nehostinných krajích. Stejně jako sobí spřežení, lední medvědi či kajaky Eskymáků. Využiji nyní chladu, který pociťujete a pokusím se o stejně chladné a střízlivé vysvětlení. Polární záře není přesný název. Přesnějším je výraz Aurora borealis, severní záře, který poprvé použil francouzský filozof a astronom Pierre Gassendi, ve dvacátých letech sedmnáctého století. I on se mýlil, protože stejné úkazy probíhají současně i v oblastech pólu jižního. Nemohl to vědět a ti, kdož znají historii dobývání jižního pólu, mu to rádi odpustí.

Sovětští polární letci byli skuteční hrdinové. Nelze je opomíjet jen proto, že sloužili SSSR

Za polární září nemusíte jen vysoko na sever. I v našich šířkách mírného pásu ji můžeme spatřit. Není to sice každý den, ale také nejen jednou za život. Zlatá střední cesta a dvou až tříletý odstup se dá ještě tolerovat. Jen to chce opravdu tmavou a hlavně jasnou noc, protože tyto úkazy se odehrávají na samých hranicích vesmíru. Ve výškách 80 až 100 km. Někdy se i přírodní úkazy vymknou kontrole. V lednu 1938 byla v Čechách tak jasná a rudá polární záře, že se ku Praze začali sjíždět hasiči z celého okolí. Doba byla zlá a válka na spadnutí. Milovníkům symboliky můžu prozradit, že podobná polární záře, i když podstatně slabší, byla pozorována i 17. 11. 1989.

Vydejte se do Grónska! Nemusíte kvůli tomu letět přes Atlantik. Stačí zajet na Letnou

Tyto úkazy má na svědomí Slunce a magnetické pole Země. Každá silnější erupce na Slunci vyvrhne do prostoru obrovské množství části. Pohybují se takovými rychlostmi, že hravě uniknou jeho gravitačnímu poli. Dříve, ještě než vědci poznali podstatu, museli spoléhat pouze na náhodná pozorování. Nyní už je to daleko jednodušší. Světelný paprsek z této erupce dorazí k Zemi za osm minut a vědci už vědí, že mají balit kufry. Proudy částic, které se vlečou za světlem podstatně pomaleji, dorazí asi po dvou dnech.

FOTO: polární záře

polární záře - polární záře 2polární záře - polární zářepolární záře - sluneční erupcepolární záře - kosmické sílypolární záře - polární záře snímaná z vesmíru
Další fotky
polární záře - vznik polární zářepolární záře - vznik polární záře 2

 

Každý z nás viděl klasický školní pokus. Magnet, na něm položený papír a jemné, železné piliny, které se krásně a názorně seřadí podle magnetických siločar. Planeta Země je naprosto totéž. Magnetické siločáry odrazí každou nebezpečnou částici do vesmíru. Jen nepatrný zlomek stéká podél těchto siločar k magnetickým pólům planety. Zde vstupují do atmosféry a sráží se s atomy kyslíku. Vznikne doutnavý výboj. Naprosto stejný, jako v neonové, reklamní trubici. Jen ty rozměry jsou trochu velkorysejší.

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama