24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Nebezpeční hmyzáci útočí. Jak na jejich bodnutí?

Léto, to není jen hezké počasí, svoje sosáky a žihadla vystrkuje celá škála bodavého hmyzu. I takové obyčejné štípnutí od komára ale umí nadělat pořádnou paseku.

Reklama

Lidé potom s „kousanci“ od hmyzáků často míří do ordinací lékařů. Nemusí se jednat totiž o chvilkový nepříjemný pocit, takové štípnutí nebo pobodání třeba vosou, umí způsobit pěknou patálii.

Bolest obvykle odezní, horší je to například v případě otoku po bodnutí včelou nebo vosou. Pokud je člověk alergický nebo dostane žihadlo jednou za deset let, nemusí mít dostatek obranných protilátek, a tak může pořádně otéci.

Řešení je více. Určitě je možné běžet na pohotovost, zvláště pokud si nejste jistá, zda jste na takovou záležitost alergičtí nebo máte další komplikace. Může se dostavit třeba pocit na omdlení, poruchy vnímání a tak dále.

Komáři nám pijou krev! Hrozí smrtelná malárie. Vědci konečně zjistili, jak je vyhubit

Jestli jste opravdu jenom otekli, tak postačí obyčejný gel určený na bodnutí hmyzem, který se pod různými názvy a značkami dá zakoupit v lékárně, v kombinaci s rozpustným vápníkem.

Problémy s dýcháním, bušení srdce, nevolnost, mdloby až ztrátu vědomí mohou utrpět ti, kdo trpí alergií nebo atopickým ekzémem. Pojišťovny ročně pobodaným lidem vyplácejí částky, které v celkovém objemu dosahují milionů korun.

Další, co zaručeně pomůže, když už jste nějaké to žihadlo dostali, je přiložit cibuli, octový obklad, nebo jednoduše chladit. K nejvážnějším problémů dochází ve chvíli, kdy jsme „schytali“ žihadlo do hlavy, respektive do krku, obličeje nebo jazyka. Při případném opuchnutí totiž může dojít k útlaku dýchacích cest. V takovém případě by měl vyhledat lékaře úplně každý.

Horší reakce mívají také ti, kdo trpí atopickým ekzémem, u nich může vzniknout i anafylaktický šok. Ten může vyústit až ve ztrátu vědomí. Těžká reakce většinou nastupuje do několika desítek minut, ale může nastat i několik hodin po bodnutí. Větší riziko hrozí u starších lidí se srdečními chorobami nebo postižením průdušek.

Jak na klíšťata? Zkuste snadný domácí repelent

Jaká je první pomoc? Chlazení místa vpichu, podání protialergického léku a poté v ideální případě cesta do nemocnice.

Problémové může být ale i kousnutí od komára. Podle některých vědců totiž i oni přenášejí stejné choroby jako nebezpečná klíšťata. Štípance je tedy dobré nepodceňovat a ošetřit dezinfekcí nebo teatree olejem. Pokud máte komáry i v domácnosti, tak není dobré spoléhat se na vonné svíčky nebo preparáty do zásuvky. Nejlepším řešením jsou rámy do oken.

Před 37 minutami
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 2 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama