Nebyl schopen dělat kompromisy. Výsledek byl jasný

Náměstí květin. Opravdu poetický název, že? Pestrá paleta barev a vůní. Lidé jsou zde na sebe hodní a usmívají se. Zdání však velmi často klame a realita bývá úplně jiná. Byla i tehdy, sedmnáctého února roku 1600. Květiny zde možná ještě byly, ale zadupané do prachu davem lidí, který se těšil na málo vídané divadlo. Milostivé léto bylo zde a odpustky také potěšily. Ne, neupalovali vraha, a dav nejásal nad jeho smrtí. Ten den to bylo mnohem horší. Upalovali kacíře a dávat si pozor na ústa, bylo i v hlučícím davu prozíravé. Inkvizice nespí.

Tím kacířem byl Giordano Bruno, člověk, jehož jméno se stalo synonymem lidského pokroku, v boji s církevním tmářstvím středověku. Takto nám byl tento italský dominikánský mnich, spisovatel a filozof předkládán ve středoškolských učebnicích. Narodil se v roce 1548, jako Filippo Bruno, ale již v patnácti letech vstoupil do dominikánského kláštera, o dva roky později se stal členem dominikánského řádu, přijal řádové jméno Giordano, a v roce 1572 byl také vysvěcen na kněze.

Nezbývá než dát nosánek dolů a trošku se zastydět. Asi opravdu nejsme středobodem vesmíru

Dominikáni nemají mezi lidmi příliš dobrou pověst. Dominus canis, čili pes Páně, který vyslídí každé kacířství. Dominikánští mniši a inkvizitoři Sprenger a Institoris, a jejich děsivé dílo, známé jako Kladivo na čarodějnice.

Jak se tohle všechno srovnává s volnomyšlenkářem, jakým byl bouřlivák Giordano Bruno? Bruno a dominikán? Do řádu zřejmě vstoupil z existenčních důvodů, ale strohé předpisy nedovedl dlouho snášet, a tak začala jeho nekonečná pouť štvance celou Evropou, která skončila na kacířské hranici.

Inkvizitor Konrád z Marburku potíral kacíře tak krutě, až na to sám doplatil

Mnoho lidí považuje Giordana Bruna za jakéhosi předchůdce astronoma a fyzika, který unikl ohni jen o vlásek a který se jmenoval Galileo Galilei. Je to omyl, i když pochopitelný. Bruno nebyl astronomem. Byl to filozof a jeho kosmologické názory byly na konci šestnáctého století nepřijatelné pro téměř celý vědecký svět.

Ve svých názorech došel Bruno až na samý práh ateismu. Tvrdit, že středem světa není Země, ale slunce, patřilo tehdy k vrcholům vědecké odvahy. Bruno však slunce za střed světa nepovažoval. Zašel ještě dál. Pro něho to byla obyčejná, tuctová hvězda, jakých je ve vesmíru nekonečné množství a s nimi i nekonečné množství planet, kypících životem.

Tisíciletá dogmata se začala kymácet a katolická církev se přestala usmívat. Jak to řekl Galileo?

Církevní dogmata se začala otřásat. Pokud je ve vesmíru nekonečné množství planet, jak to je tedy se stvořením? S prvotním hříchem? S Kristem, jako vykupitelem? Brunova cesta po Evropě byla cestou hádek a útěků. Aristotelovskou filozofii respektovali jak katolíci, tak protestanté, a pro Bruna bylo jedno, kde svoje názory prezentuje. Byl vyhnán ze Ženevy, Oxfordu, Sorbony.

Katolická, akademická obec, křičela stejně jako ta protestantská. I takový učenec, jako byl Kepler, Bruna upřímně nesnášel. Po pravdě je třeba přiznat, že do mnoha konfliktů se Bruno dostal sám, díky neschopnosti dělat kompromisy a občas připustit, že pravdu může mít i oponent. Jenže to Bruno neuměl. Zesměšňoval svoje protivníky při diskuzích, ve kterých je deptal svoji nekonečnou pamětí, a schopnostmi mnemotechniky. Byl chytrý, byl pohotový, ale neměl přátele.

FOTO: Giordano Bruno

Giordano Bruno - oheň hraniceGiordano Bruno - Giordano BrunoGiordano Bruno - Giordano BrunoGiordano Bruno - Giordano BrunoGiordano Bruno - Giordano Bruno
Další fotky
Giordano Bruno - Vatikán

V roce 1591 byl vylákán pod příslibem katedry v Padově, svým žákem Giovanim Monecigou, do Benátek. Vzápětí jím byl udán a zatčen. Benátská republika si tehdy zakládala na své suverenitě, ale do otevřeného konfliktu s Římem si netroufala. Giordano Bruno byl vydán inkvizici.

Rozsudek už byl předem jasný. Součet jeho kacířských myšlenek, proti dogmatům věrouky i dogmatům vědy, měl jasný výsledek. Giordano Bruno byl upálen 17. 2. 1600. Neodvolal nic ze svých tvrzení a splnilo se i to, co řekl svým soudcům. Vynášíte nade mnou rozsudek s větším strachem, než s jakým já ho poslouchám.

divadelní představení_ilustrační obrázek
Dnes, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Dnes, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Dnes, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Dnes, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Dnes, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Nemocnice na Bulovce
Dnes, 09:59
S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutý na...
Včera, 17:30
Byl to opravdu mladý kůň. Zvuk zvonů slyšel poprvé v životě a náramně se vyděsil....
ochranné pomůcky_ilustrační obrázek
Včera, 15:33
Distribuci ochranných prostředků proti koronaviru i měsíc po výskytu prvních případů nákazy v Česku doprovázely...
Včera, 14:05
Roušky sice šít neumíme, ale vydáváme humoristický měsíčník SORRY!
Poslanec Pirátů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Pikal
Včera, 13:01
Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii...
Reklama