• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nebyla příliš výraznou herečkou, přesto ji můžeme vidět v kultovních snímcích a ani o tom nevíme

  22.8.2021
  Jaroslav Svoboda

  Šedá myš československého filmu, která si zahrála v mnoha výborných snímcích, diváci si ji ale většinou nepamatují a když ano, tak zase nevědí, že to byla ona. I to je nelehký úděl herců. Paní Müllerová z filmu Dobrý voják Švejk ale zůstane v srdci diváků na věky.

  Eva Svobodová se narodila 1. května 1907 v Praze do rodiny divadelního režiséra a pedagoga Milana Svobody. Vyrůstala v uměleckém zázemí, odmaturovala na gymnáziu Elišky Krásnohorské v Praze, vystudovala konzervatoř a Filosofickou fakultu Karlovy univerzity.

  Jako celá řada dalších výrazných osobností se na divadelní prkna postavila poprvé už v pěti letech, a to v Roudnici a Bratislavě. Jako herečka pak prošla několika divadelními scénami, jmenujme Vinohradské divadlo, D 46 E. F. Buriana, Městská divadla pražská a další.

  Naše první jazzová zpěvačka mohla být světovou hvězdou, kariéru jí však zničili nacisté a poté komunisté

  Ve filmu Svobodová ztvárňovala především komické úlohy. Vynikala především svým neobyčejným obličejem. I přesto, že hrála v několika známých filmech (Přijdu hned, Naši furianti, Roztomilý člověk, Řeka čaruje, Strakonický dudák, Cirkus bude, Jak napálit advokáta, Dáma na kolejích nebo dokonce Jáchyme, hoď ho do stroje či Jen ho nechte, ať se bojí) si ji diváci jako herečku příliš nepamatovali. Divácky takřka životní rolí se jí stala paní Müllerová ve Steklého komedii Dobrý voják Švejk. Ve známé komedii Jáchyme, hoď ho do stroje si pak zahrála matku Františka Koudelky v podání Luďka Soboty.
  Eva Svobodová však účinkovala i v seriálech, objevila se v několika až kultovních dílech – Byli jednou dva písaři, Žena za pultem, Dnes v jednom domě nebo Vlak dětství a naděje. Činná byla i v rozhlasové sféře, jmenujme inscenace Obnošená vesta, Nezbedná pohádka aj.

  Judistu Koudelku ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! nemusel hrál Luděk Sobota. Že si to nedovedete představit?

  Není jistě bez zajímavosti, že jejím synem je známý hudebník a herec Jiří Stivín (*1942) a vnučkou Zuzana Stivínová ml. (*1973). Byl to právě syn Jiří, který o ní při výročí jejího stého narození připravil dokument Máma a já, který odvysílala Česká televize.

  V roce 1967 pak získala Eva Svobodová Vyznamenání Za vynikající práci. Navždy nás bohužel opustila 3. ledna 1992, kdy v Praze zemřela ve věku svých nedožitých 85 let.

  Zdroj: CSFD  Nepřehlédněte