13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Nechal vybudovat náš největší rybník. Měl Jakub Krčín spolky s ďáblem?

Od Vánoc neuplynula tak dlouhá doba, abychom je ještě neměli v čerstvé paměti. K té správné vánoční atmosféře neodmyslitelně patří i prodej kaprů. Zvláštní, sváteční atmosféra ulic, kádě s rybami a blikající barevná světýlka v oknech. Příjemná nostalgie v duších dospělých, kterým se občas zasteskne, zvláště když pro rybu jdou s malým človíčkem, který ještě umí snít s otevřenýma očima. Pojídáme ji opatrně, dáváme pozor na kůstky a málokdo z nás si přitom uvědomí, že v tento významný křesťanský svátek se o naši hostinu zřejmě postaral člověk, který měl spolky s ďáblem.

Reklama

Tím člověkem byl velikán českého rybníkářství, Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Narodil se zřejmě v Kolíně, či v nedalekých Polepech, v roce 1535. Přesné datum není známo. Není to nic divného, povinné zápisy do církevních matrik se začnou vkládat až v době jeho smrti. Vlastně o něm víme ještě dost. Jeho o dvě generace starší kolega rybníkář, Štěpánek Netolický, je podobnými tajemstvími obestřen ještě daleko více.

Vánoční kapr se stává luxusním zbožím. Ceny žene vzhůru vysoká poptávka a nedostatek ryb

Patřil k nejnižší šlechtě, byl zemanského původu. Studoval vodohospodářství na Karlově univerzitě, ale studia nedokončil. V budoucnu dokáže, že rozumí své práci i bez diplomu. Vstoupil do služeb Viléma Trčky z Lípy, na jehož doporučení vedl vodohospodářství v jihočeských Borovanech. Náhoda je mocná. Podaří se mu zachránit vznešenou dámu, po jejím pádu z koně. Ta dáma nebyla jen tak někdo. Byla to Eva z Rožmberka, sestra nejmocnějšího šlechtice v zemi, hned po císaři. Vilém z Rožmberka přímluvě vyhověl a Krčína přijal do svých služeb. Píše se rok 1561. Přímluva a protekce výjimečně posloužila dobrému. Krčínova hvězda stoupá strmě vzhůru. O rok později se stává purkrabím Českého Krumlova a jeho vliv na rožmberské hospodářství se začíná projevovat. Krčín dobře ví, co je vděčnost. Účastní se soutěže o akvadukt na Pražském hradě a svému pánu prokáže čest tím, že v této soutěži zvítězí. Jen tak mimochodem, ústí tohoto akvaduktu je možno nalézt na Klárově.

Obděnický kostel se záhadným náhrobkem J. Krčína potřebuje rekonstrukci. Pomůže sbírka?

Třeboňsko se pod Krčínovými projekty začalo měnit. Rozšířil a zdokonalil rybníky po svém předchůdci Štěpánku Netolickém. Opatovický, Dvořiště, Skutek, Záblatský rybník. Rovněž rybník Spolský, jeden z nejstarších vůbec, který byl založen ještě v době Otce vlasti, v roce 1372.

Za své služby obdrží od Viléma Rožmberka několik vesnic. Příliš radosti nemá, ale ví si rady. Jde za svým cílem tvrdě a mezi poddanými jistě oblíben příliš nebyl. Nechá několik vesnic odstranit a na jejich místě vybuduje velkou a nádhernou oboru, která panu Vilémovi učaruje. Nabídne Krčínovi výměnu majetku, Krčín získává městečko Sedlčany a vesnici Křepenice. Pan Vilém si na novém majetku později vystaví renesanční letohrádek Kratochvíle.

V roce 1584 začíná budovat dosud největší rybník, Rožmberk. Byl vystavěn za pouhých šest let a byl při tom přemístěn neuvěřitelný objem zeminy. Jsme stále ještě ve středověku. Nekonečná dřina pro poddané a sláva jeho zakladatele. To však nic nemění na faktu, že naši předkové uměli a znali. Půl tisíciletí starý rybník je dosud živý, funkční a hodný obdivu.

Tip na výlet: Vydejte se za zázračnou studánkou! Zanedlouho se v ní opět objeví voda

Krčín byl dvakrát ženat. Měl šest dcer, mužského potomka se nedočkal. Jeho závěr života a smrt jsou dodnes obestřeny tajemstvím. Ve vesnici Obděnice, nedaleko Sedlčan, je v kostele náhrobní deska. Krčínova náhrobní deska, s jeho erbem a epitafem. Chybí však datum úmrtí a hrob je prázdný. Krčín zemřel s největší pravděpodobností na své tvrzi v Křepenicích. Proč se však nedočkal odpočinku v hrobě, který si sám připravil, neví dodnes nikdo.

Lidové pověsti tvrdí, že Krčína po smrti odnesl ďábel. Je vtom jasně cítit nenávist poddaných, kteří museli těžce pracovat při stavbách rybníků. Domněnka, že si Krčína za jeho nelidské zacházení s lidmi odnesl čert, není v lidových pověstech žádnou novinkou.

Mohlo to však vzít úplně jiný, lidsky pochopitelný konec. Starý pán nemohl dospat. Vstal tedy ještě za tmy a nikým nepozorován se vydal k nějakému z rybníků v okolí. Chtěl se možná pokochat tichem, i východem slunce z mlh nad hladinou. Pokochat se celoživotní láskou. No a pak už jen kluzká hráz v ranní rose a jedno maličké klopýtnutí…

Před 39 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama