Nedělník Jitky Kačánové: Jak (ne)porazit Trumpa?

Zdá se to být tak daleko a někde až za oceánem. A přitom to jsou asi nejdůležitější volby, co kdy pamatujeme. Až už totiž americké volby začátkem listopadu dopadnou jakkoliv, jejich následky pocítí celý svět.

Podobně jako v Česku, i v Americe jsou lidé politicky rozdělení na dva nesmiřitelné tábory. A proto se očekává, že po vyhlášení výsledků je příznivci kandidáta, který nezvítězil, neuznají, a začne pořádná mela. Někteří škarohlídi dokonce prorokují Spojeným státům začátek novodobé občanské války. No, máme se na co těšit. To odsud ale nikterak neovlivníme. A samozřejmě ani výsledek samotných voleb. Navíc systém volitelů je tak komplikovaný a koronavirová epidemie k tomu všemu vnáší do hry korespondenční hlasování, u kterého se dá výborně fixlovat. Ale ani s tím nic nenaděláme. Můžeme si ale už teď zkusit tipnout vítěze, který nakonec získá post šéfa všech šéfů.

Pojďme se na to tedy podívat pragmaticky, aniž bychom dopředu upřednostňovali některého z možných budoucích prezidentů USA. Máme tu Donalda Trumpa, poněkud excentrického chlapíka s podivnou přehazovačkou čelícímu obrovské kritice téměř všech amerických médií, která začala ještě před jeho samotnou inaugurací v roce 2016. Dobře známé jsou i jeho sexuální aféry a poměrně dost šovinistický přístup k ženám. Víc než seriózního státníka připomíná spíš zbrklého kovboje, který něco vypálí na twitteru, a pak teprve začne přemýšlet, jak z té šlamastiky ven. Na druhou stranu mu nikdo nemůže upřít, že za jeho vlády USA nevstoupily do žádné války, i když měl po celou dobu spoustu silných řečí na Severní Koreu, na Čínu nebo i na Írán. A to jen těžko můžeme reálně zvážit tlak deep-statu, kterému přitom musí čelit. A přes jeho zdánlivý mačo přístup k ženám je očividné, že jeho bývalé manželky i děti s ním vycházejí dobře a například naše Ivana Trumpová rozená Zelníčková na něho nedá dopustit.

A potom je tu Joe Biden. Zástupce demokratů, kteří se chystali usednout v Bílém domě už v roce 2016. Tak až do poslední chvíle věřili ve vítězství Hillary Clintonové, že konečný výsledek rozdýchávají celé Trumpovo volební období až dodnes. Hillary tenkrát ublížilo její podrazáctví na Berniem Sandersovi, i doposud nevyjasněná aféra pizzagate, kdy e-maily šéfa její prezidentské kampaně Johna Podesty zveřejněné na Wikileaks prozrazovaly neuvěřitelně hrozné věci týkající se zneužívaných dětí. Bidena navíc kde kdo obviňuje z demence a jeho syn Hunter – och, to jméno – si prý ulovil po barevné revoluci na Ukrajině pořádný balík dolarů.

Takže před námi stojí možní prezidenti, z nichž ani jeden bůhvíjakou důvěru v jejich idealismus a čisté motivy právě nevzbuzují. Trumpa už v této roli všichni zažili a to demokraté za žádnou cenu opakovat nechtějí. Co by jim ale mělo pomoci Trumpa porazit? Vážně si myslí, že to bude celoživotní kariérní politik a vystudovaný právník Binden, který víc než cokoliv jiného připomíná typického voliče republikánů? Co na něm asi naláká černošku střední třídy nebo nějakého mladého portorikánce, aby mu to tam hodili? Neřeknou si spíš, že to je stejně jen JEJICH hra? Panáků z establishmentu v perfektně padnoucích oblecích?

Nejsem žádná věštkyně Jolanda, i když velký, špatný vidím před sebou také. Každopádně kdybych JÁ chtěla porazit Trumpa, postavila bych proti němu někoho úplně diametrálně odlišného. Nejspíš někoho mladšího, patrně ženu, a to ne proto, že jsem sama žena nebo že bych si snad myslela, že jsou ženy v čele státu nějakou výhrou. Stačí se podívat přes západní hranice do Německa. Jen zvažuji úspěšnou předvolební taktiku. V souladu s ní by asi pomohl i jiný rasový a sociální původ.

Takhle se totiž o prezidentství utkají s prominutím dva staří bílí dědkové, kteří se od sebe zas až tolik vlastně neliší. Proto si troufám hádat, že do Bílého domu se nakonec dostane ten, kdo je z nich prostě známější. Zvlášť když mu téměř finále předvolební kampaně jako na zavolanou doplnily srdceryvné záběry z nemocnice, kam Trump ulehl s Covidem. A navrch pak zázračné uzdravení po třech dnech ruku v ruce s jeho krásnou ženou Melanií. A nebo se mýlím? Co si o tom myslíte vy?

Kdo z prezidentských kandidátů by získal váš hlas?

Donald Trump
100%
Joe Biden
0%
Volit bych nešel.
0%
Dnes, 13:25
Objeví se na záhoně, v kompostu, v trávě i ve skleníku. Některé vypadají jako opravdové...
Dnes, 12:55
Situace s onemocněním covid-19 je velmi vážná. Prezident České lékařské komory Milan Kubek popsal reálný...
Dnes, 11:15
Jen malá skupinka seskakuje doprostřed divočiny, aby vzdorovala velkému lesnímu požáru. Tak vypadá akce „smokejumpers“...
Dnes, 09:03
Tentokrát se naše kroky obrátí směrem k Dolním Beřkovicím. Tato nevelká obec má díky Lobkowiczkému...
Dnes, 07:55
Za 1. republiky se z jeho fórů váleli lidé smíchy a před Hitlerem raději utekl...
Včera, 17:39
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii koronaviru nebo nařízené...
Včera, 16:20
Celkem 8 titulů Stavba roku 2020, 17 zvláštních cen, dvě ceny veřejnosti a titul pro...
Včera, 15:40
Dnešní doba je příliš úzkoprsá. Ztrácí se smysl pro ironii, nadsázku, recesi. Bere se příliš...
Včera, 13:40
Sezona dozrávání „vlašáků“ a plodů jírovce maďalu, tedy takzvaných kaštanů koňských je tady. Zatímco ty...
Včera, 11:40
Losos je skvělá a zároveň velmi zajímavá ryba. Dokáže totiž žít ve sladké i ve...
Reklama