• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Nedoslýchavá Královna vln. Kanál La Manche poprvé pokořila žena před 95 lety

  6.8.2021
  Jaroslav Svoboda

  Když se 6. srpna 1926 chystala Gertrude Ederleová ke svému druhému pokusu o přeplavání lamanšského průlivu, netušila ani, že překonáním sebe sama, ale i studené vody, dokáže něco neuvěřitelného. Plavkyně se totiž nestala jen první ženou, která kanál přeplavala, ale její pokus se stal ve své době i tím nejlepším.

  Gertrude Caroline Ederleová se narodila 23. Října 1905 v New Yorku do rodiny německých přistěhovalců. V šestnácti letech se stala členkou plaveckého klubu Women´s Swimming Association, kde ji trénoval Louis Handley. Její záliba v dálkovém plavání se projevila především ve dvacátých letech minulého století. V roce 1925 uplavala 22 mil z Battery Parku na Sandy Hook za rekordních sedm hodin a jedenáct minut. V srpnu 1925 se poprvé pokusila přeplavat La Manche, bohužel však neúspěšně. Úspěch měl přijít příští rok.

  Před 50 lety zdolal František Venclovský jako první Čech kanál La Manche

  Rekordní pokořitelka La Manche

  Ke svému druhému pokusu se Ederleová odhodlala 6. srpna 1926. Z francouzského břehu, z mysu Gris Nez, vyrazila v 7:05 hodin a do anglického Kingstownu dorazila o 14 hodin a 39 minut později. Nejen, že se stala první ženou, která La Manche zdolala, ale svým výkonem překonala o více než dvě hodiny tehdy platný nejlepší čas přeplavání kanálu. Stala se tak první ženou, která zdolala kanál a to hned v rekordním čase.

  Její úspěch jí přinesl přezdívku Královna vln a přijetí u 30. prezidenta Spojených států Calvina Coolidge.

  Jako první plavidlo dobyl severní pól. Dnes je Nautilus součástí muzea

  Další životní úspěchy

  Kromě kanálu La Manche překonala během své závodnické kariéry i další mety – těmi bylo celkem devět světových rekordů, startovala na olympijských hrách v roce 1924, kde posbírala bronzové medaile v individuálních závodech na 100 a 400 metrů volným způsobem a byla rovněž členkou vítězné štafety na 4×100 metrů.

  Díky své popularitě vystupovala profesionálně v plaveckých exhibicích a zahrála si dokonce i v němém filmu Swim Girl, Swim. Po ukončení profesionální kariéry pak působila jako učitelka plavání ve škole pro nedoslýchavé, ke kterým měla blízko díky své vlastní nedoslýchavosti, která ji postihla po prodělaných spalničkách.

  Gertrude Caroline Ederleová se nikdy nevdala, s trochou vtipné nadsázky lze konstatovat, že i možná díky tomu se dožila vysokého věku 98 let. Umírá 30. listopadu 2003 ve Wyckoffu.

  Zdroj: Olympedia.org  Nepřehlédněte