Nedostupné hypotéky strhly prodeje bytů v Praze dolů

1.8.2022
Jitka Kačánová

Množství prodaných bytů v metropoli za rok propadlo o třetinu. Mohou za to nedostupné hypotéky. Z těch se jich přitom ještě před nedávnem nakupovala až polovina. Ceny nových bytů přesto rostou dál, stejně tak i nájmy.

Za první pololetí letošního roku se podle analýzy developerské společnosti Ekospol v Praze prodalo 1540 bytů. Za stejné období minulý rok jich přitom bylo 4330. Jde o nejhorší výsledek za posledních 15 let, co firma údaje o realitním trhu monitoruje. Důvodem jsou podle ní rostoucí hypotéky, které jsou kvůli prudkému nárůstu základní úrokové sazby pro většinu potenciálních zájemců v podstatě nedostupné.

„Dříve bývalo kupujících, kteří nový byt financují prostřednictvím hypotéky, kolem 50 procent, letos jejich podíl klesl až na 20 procent. Zbytek klientů tvoří ti, kteří si byt pořizují za vlastní peníze většinou jako ochranu před vysokou inflací,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Jen o několik dnů mladší analýza developerských společností Trigema, Skanska Reality a Central Group uvádí meziroční propad v prodeji nových bytů ve výši dokonce 65 procent. „Trh se zpomaluje, brzdí ceny i nákupy a apetit investorů nakupovat nové bydlení se dramaticky snížil. Dostali jsme se na vrchol a nějaký čas na něm zůstaneme,“ předpokládá Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Nové byty nezlevní!

Ani výrazný propad prodejů však zlevňování nových bytů prý nepřinese. Podle Korce zdražování stavebních prací a materiálu v řádu desítek procent žádný prostor pro výraznější slevy ani nedává.

A také to nedovolují předražené pozemky, kterých je v Praze kvůli zastaralému územnímu plánu extrémní nedostatek. Průměrná cena nového bytu v Praze o velikosti 55 metrů čtverečních je teď zhruba 142 tisíc korun za metr čtvereční. Meziročně vzrostla o pětinu. Nový průměrný byt vyjde na necelých osm milionů korun, což je skoro o milion a půl více než před dvanácti měsíci.

Podle Sourala se na ceně nových bytů projevuje i legislativa, která přikazuje stavět domy a byty nadstandardně. „Stavíme nejlepší byty v Evropě a to něco stojí. Pokud by se mělo něco udělat s náklady, tak na straně norem a vyhlášek, aby se připustilo, že se dají stavět domy s nižší úrovni a levnější parkovací stání,“ konstatoval.

Nájmy rostou

U starších bytů v Praze ale podle studie realitní skupiny European Housing Services (EHS) jejich průměrná cena mírně klesla. Konkrétně o tři procenta na 118 263 korun za metr čtvereční. Ve Středočeském kraji pak dokonce o šest procent na 72 578 korun.

Šéf realitní skupiny EHS Hendrik Meyer ovšem neočekává, že ceny propadnou rovnoměrně napříč celým trhem. Průměrné ceny podle něj sráží spíše propady konkrétních typů nemovitostí, které byly v posledních měsících nadhodnocené. Například středně velké byty v centrech měst s dobrou dopravní dostupností budou podle něj růst i nadále. A kde nebudou mít kupní sílu domácnosti, tam je nahradí investoři, kteří se budou stále častěji zaměřovat i na starší bydlení, míní Meyer.

Vzhledem ke stále obtížnějším možnostem pořídit si vlastní bydlení, rostou průměrné ceny za nájemní byt. V Praze se nájem poprvé dostal nad třísetkorunovou hranici a průměrný byt se na začátku léta nabízel za 304 korun za metr čtvereční. Nejpoptávanější byly nadále garsoniéry a byty 2 + 1. Jan Škrabánek, generální ředitel Bezrealitky, která patří k zakladatelům EHS, je přitom přesvědčený o tom, že s nárůstem nájmů je trh jen na začátku. Odhaduje, že nájmy za letošní rok celkově vyrostou až o 15 procent.

Nové byty

V Praze se momentálně staví nebo budou stavět desítky tisíc nových bytů. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) na svých webových stránkách eviduje 300 takových developerských projektů. Největšími z nich jsou například plánovaných 11 tisíc bytů v bývalém brownfieldu Bubny–Zátory, téměř osm tisíc bytů v areálu někdejšího nákladového nádraží Žižkov nebo šest tisíc bytů v okolí stanic nové linky D pražského metra mezi Pankrácí a Písnicí.Nepřehlédněte