3℃
Dnes je 16. prosinec , svátek má Albína

Nejčastější chyba při skladování potravin: Mléko a vajíčka ve dveřích lednice

lednice

Většina potravin má v lednici své trvalé místo. Jogurty nahoře, zelenina v krabicích dole a mléko s vajíčky ve dveřích. O tom, kam přesně po nákupu věci uložit, často není prostor přemýšlet a člověk je rád, že dveře lednice jdou vůbec zavřít. Přehodnotit ledničkový rituál se ale vyplatí, potraviny vydrží déle čerstvé a do lednice se vejde i více věcí – tak schválně: také máte v ledničce otevřenou lahev kečupu?

Udělejte si místo

Začněte tím, že z lednice vyřadíte potraviny, které tam nemají co dělat. Například ten zmiňovaný kečup. Společně s hořčicí do lednice nemusí, protože obsahují ocet, který konzervuje a díky své kyselosti se nezkazí ani ve spíži. Máslo, pokud jej spotřebujete rychle, můžete také vyndat ven a uložit do máslenky na linku – navíc se bude dát lépe roztírat. Z ledničky také vyndejte brambory, rajčata, okurky a saláty. Česnek a cibule v lednici můžou kvůli vlhkosti zplesnivět. Také banánům a dalšímu ovoci pobyt v lednici nesvědčí. Více si přečtěte ZDE:

Máte ovoce a zeleninu v lednici? Chyba! Prozradíme, jak je skladovat a proč

Hierarchie lednice

Při ukládání potravin mějte na paměti jednoduché pravidlo – čím výše je police posazena, tím nižší je v ní vlhkost. Do dolních přihrádek tedy patří ovoce a zelenina, které by mohly osychat – lesní ovoce, hroznové víno, jablka a hrušky, ze zeleniny pak listová a košťálová zelenina.

Nad poličku s ovocem a zeleninou patří potraviny, které se rychle kazí jako je syrové maso nebo ryby. O patro výš je místo pro šunky a salámy, ale i nedojedené zbytky, zákusky a mléčné výrobky. Ty je lepší od masných produktů držet odděleně.

Komunitní čili sdílené lednice přibývají, jedna už je i v Praze 3

Pozor na dveře

Nejteplejší místo v lednici jsou dveře – kvůli jejímu častému otevírání. Paradoxně by se tak nahoru do dveří neměla dávat vejce, i když výrobci do lednic přímo pro ně často umisťují speciální držáky. Doporučená teplota pro uskladnění je +5 až +8 °C. Důležité je nevystavovat je prudkým změnám teploty, protože kdyby se vejce orosila, stoupá riziko, že začnou plesnivět. Vejce by tedy měla být co nejvíce vzadu, ideálně vyjmutá z kartonového obalu, který snadno nasává vlhkost, a tedy může také chytit plíseň.

Otevírání dveří lednice nesvědčí ze stejného důvodu ani mléku, i když tam perfektně sedne. Správně by mělo být uloženo spolu s ostatními mléčnými výrobky a dveře lednice mají patřit potravinám jako jsou džemy, džusy a kořenící omáčky.

 

Včera, 18:30
Jej osud by mohl docela dobře posloužit jako základ pro některý z romantických a dobrodružných románů...
Včera, 17:00
Odulý muž v purpurové tóze svírá v ruce kitharu. Z výšin aquaduktu hledí na hořící...
Včera, 15:00
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 15:00
Mojžíš Maimonides mu říkali v Evropě, on sám používal akronym Rambam. Patřil k největším židovským...
Včera, 12:30
Nejen Vánoce, ale také Silvestr se blíží. Oslavy konce roku bývají bujaré a neméně finančně...
Včera, 11:00
Svatý Spyridon z Trimithonu, též Spiridon a česky Duchoslav či Dušan se narodil roku 270. Živil se...
Včera, 09:00
Lenochod se chová, jako kdyby se skládal hned z několika zvířat najednou. Nemá pohyblivé oči,...
14.12.2019
Princezny jsou nezbytnými postavami každé české pohádky. Většinou bývají pyšné, zlé na chudý lid, marnivé,...
14.12.2019
Studenti aikida označují tvůrce aikida tituly jako Kaiso, tedy „zakladatel“ nebo Ósensei – „velký učitel“. Jmenoval se...
14.12.2019
Začátek 20. století se nesl ve znamení dobývání pólů. Zatímco na ten severní se v...
14.12.2019
Narodil se 14. prosince 1854 v rodině krejčího ve Vídni. Jeho otec byl velkým vlastencem...
Reklama